Jourová známkovala. Maďarsko a Polsko nepotěší. I Babiš bude koukat

20.07.2021 21:43 | Zprávy

Evropská komise stejně jako loni v ročním hodnocení stavu právního státu hodnotila soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí v jednotlivých členských zemích. Dnes oznámila své závěry, v nichž uvádí, že problémy s právním státem vidí zejména v Maďarsku a v Polsku. Podle místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věry Jourové se stav evropských hodnot v těchto zemích zhoršil. Vyjádřila velké obavy, co se týká útoku na novináře a svobodu médií.

Jourová známkovala. Maďarsko a Polsko nepotěší. I Babiš bude koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Česko v závěrech Evropské komise sklidilo chválu za pokrok v reformě soudnictví. Pokročilo podle ní zavádění reforem týkajících se výběru soudců a jejich disciplinárního režimu, které mohou posílit nezávislost justice. Zvýšila se i efektivita občanských, obchodních a správních soudů.

Naopak nedostatky unijní exekutivy spatřuje v zavádění do praxe vládní protikorupční strategie. Problémy má hlavně se střetem zájmů. České zákony podle Komise sice obecně řeší boj s korupcí, nedaří se však převést do praxe vládní protikorupční strategii počítající například se schválením zákonů o lobbingu či ochraně oznamovatelů korupce.

Co Komise hodnotí negativně především, je vývoj v Maďarsku a v Polsku, země se dlouhodobě snaží přesvědčit, aby respektovaly vládu práva a evropské hodnoty. Systém hodnocení všech členských států zavedl Brusel poté, co mu vlády v Budapešti a Varšavě vyčítaly údajnou zaujatost vůči Maďarsku a Polsku.

V maďarském případě má Evropská komise obavy zejména z vývoje v oblasti médií a v boji s korupcí. U Polska má zase unijní exekutiva výhrady zejména k reformě soudnictví, která podle ní ohrožuje nezávislost soudců. Reformy polského soudního systému včetně posledního vývoje jsou podle Komise nadále důvodem k vážným obavám.

Místopředsedkyně Komise Věra Jourová dnes odpoledne oznámila, že Komise dala Varšavě lhůtu do 16. srpna, aby se podřídila verdiktu Soudního dvora EU z minulého týdne. Podle unijní justice odporuje právu EU nový disciplinární řád polských soudců, který může ohrožovat jejich plnou nezávislost a nestrannost.

Polský ústavní soud však v téže době uvedl, že jiný verdikt soudu EU týkající se téhož problému odporuje polské ústavě. „Pokud se Polsko rozhodnutí soudu v Lucemburku nepodřídí, požádá Komise unijní soud o udělení pokuty,“ uvedla eurokomisařka Jourová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…