Jourová známkovala. Maďarsko a Polsko nepotěší. I Babiš bude koukat

20.07.2021 21:43 | Zprávy

Evropská komise stejně jako loni v ročním hodnocení stavu právního státu hodnotila soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí v jednotlivých členských zemích. Dnes oznámila své závěry, v nichž uvádí, že problémy s právním státem vidí zejména v Maďarsku a v Polsku. Podle místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věry Jourové se stav evropských hodnot v těchto zemích zhoršil. Vyjádřila velké obavy, co se týká útoku na novináře a svobodu médií.

Jourová známkovala. Maďarsko a Polsko nepotěší. I Babiš bude koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Česko v závěrech Evropské komise sklidilo chválu za pokrok v reformě soudnictví. Pokročilo podle ní zavádění reforem týkajících se výběru soudců a jejich disciplinárního režimu, které mohou posílit nezávislost justice. Zvýšila se i efektivita občanských, obchodních a správních soudů.

Naopak nedostatky unijní exekutivy spatřuje v zavádění do praxe vládní protikorupční strategie. Problémy má hlavně se střetem zájmů. České zákony podle Komise sice obecně řeší boj s korupcí, nedaří se však převést do praxe vládní protikorupční strategii počítající například se schválením zákonů o lobbingu či ochraně oznamovatelů korupce.

Co Komise hodnotí negativně především, je vývoj v Maďarsku a v Polsku, země se dlouhodobě snaží přesvědčit, aby respektovaly vládu práva a evropské hodnoty. Systém hodnocení všech členských států zavedl Brusel poté, co mu vlády v Budapešti a Varšavě vyčítaly údajnou zaujatost vůči Maďarsku a Polsku.

V maďarském případě má Evropská komise obavy zejména z vývoje v oblasti médií a v boji s korupcí. U Polska má zase unijní exekutiva výhrady zejména k reformě soudnictví, která podle ní ohrožuje nezávislost soudců. Reformy polského soudního systému včetně posledního vývoje jsou podle Komise nadále důvodem k vážným obavám.

Místopředsedkyně Komise Věra Jourová dnes odpoledne oznámila, že Komise dala Varšavě lhůtu do 16. srpna, aby se podřídila verdiktu Soudního dvora EU z minulého týdne. Podle unijní justice odporuje právu EU nový disciplinární řád polských soudců, který může ohrožovat jejich plnou nezávislost a nestrannost.

Polský ústavní soud však v téže době uvedl, že jiný verdikt soudu EU týkající se téhož problému odporuje polské ústavě. „Pokud se Polsko rozhodnutí soudu v Lucemburku nepodřídí, požádá Komise unijní soud o udělení pokuty,“ uvedla eurokomisařka Jourová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

19:37 Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

Analytik Philipp Heimberger z Vídeňského ústavu pro mezinárodní studia varuje, že pro státy Evropské…