Navrhovat bude navýšení dávky na mobilitu z 550 na 900 korun. Podpora na zaměstnávání by podle plánu mohla vzrůst o 600 korun na 13.900 korun. Zvednutí částek má zmírnit dopady zdražování.
Zvýšení příspěvků na mobilitu či na zaměstnávání postižených měl původně obsahovat balíček opatření ke zmírnění dopadů vysoké inflace na lidi s handicapem. Ministr koncem dubna řekl, že ho do měsíce předloží. Návrhy začala projednávat vláda, debatu přerušila. Jurečka uvedl, že je potřeba doplnit propočty parametrů a dopadů, aby koalice mohla na vládním zasedání v polovině června rozhodnout. Před nedávnem ČTK ale řekl, že se opatření v jednom balíčku schvalovat nebudou a ministerstvo předloží návrhy postupně.
Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P a činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. Novelu se zvýšením příspěvku připravila i opozice. SPD navrhovalo navýšení na 800 korun. Hnutí ANO ve svém návrhu zvedá částku na 2000 korun, vláda to odmítla. „My budeme navrhovat 900 korun," uvedl ministr.
Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása poukazuje na to, že se příspěvek přes čtyři roky neměnil a ceny dopravy a pohonných hmot prudce vzrostly. "Bylo by adekvátní dostat se na částku 1000 korun, což vidím jako reálné," řekl ČTK Krása. Podle něj by vláda pro urychlení mohla využít opoziční novelu a prosadit do ní svůj záměr. Rada žádá také podporu pro lidi, kteří k životu potřebují dýchací přístroje a mají kvůli tomu vysokou spotřebu elektřiny a vysoké výdaje. Navrhuje pro ně navýšení příspěvků na mobilitu na 3000 korun.
Stát přispívá na výdělek handicapovaných firmám s víc než polovinou postižených pracovníků. Jejich pracovní výkon bývá omezený. Podniky mohou od státu získat tři čtvrtiny mzdových nákladů lidí s postižením, ale nejvýš 13.600 korun. Částka se upravovala naposledy předloni od října, kdy se přidalo 800 korun. Zaměstnavatelé žádají o vyšší podporu. Poukazují na to, že minimální mzda od poslední úpravy rostla už dvakrát a letos činí 16.200 korun, příspěvek se ale nezměnil.
Jurečka zmiňuje plánované navýšení od října o 600 korun. "Platí to jeden kvartál zpátky, takže by to pokrývalo celé druhé pololetí letošního roku," uvedl ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.