Justice musí znovu řešit žalobu Mašínové kvůli statku. Dnes o tom rozhodl Ústavní soud

30.09.2015 10:22 | Zprávy

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti Zdeny Mašínové, jež se soudí o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Žalobu musí znovu řešit Okresní soud v Kolíně. Odůvodnění dnešního nálezu čte soudce zpravodaj David Uhlíř. Dva bratři Zdeny Mašínové vedli protikomunistickou odbojovou skupinu, prostříleli se na Západ. Její otec Josef byl bojovníkem proti nacismu. Momentálně šest osmin nemovitosti drží stát, zbytek patří Mašínové.

Justice musí znovu řešit žalobu Mašínové kvůli statku. Dnes o tom rozhodl Ústavní soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Podle ústavních soudců je případ v mnoha směrech výjimečný. Josef Mašín starší náleží k největším hrdinům země. Stát by měl hledat takové řešení vlastnických vztahů, aby jeho rodný dům byl důstojnou památkou. Lépe to zabezpečí rodina než stát, naznačili ústavní soudci. Výsledek sporu ale i po dnešku zůstává otevřený.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili – zůstali ve Spojených státech.

V roce 2012 se Zdena Mašínová pokusila vyřešit situaci podáním žaloby k Okresnímu soudu v Kolíně. Domáhala se zrušení takzvané postupní smlouvy, na jejímž základě kdysi statek přešel z otce na děti. Otec podle ní smlouvu uzavíral za specifických válečných okolností a čistě proto, aby rodina o majetek nepřišla v případě jeho odhalení a potrestání. Dále měla žaloba vést k určení, že ke dni své smrti byl Josef Mašín stále majitelem statku. V praxi by to znamenalo nové dědické řízení, v němž by rodina mohla získat plnou kontrolu nad statkem.

Soud žalobu Mašínové zamítl z procesních důvodů

Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová – tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt postupně potvrdil jak Krajský soud v Praze, tak Nejvyšší soud. Mašínová v ústavní stížnosti uvedla, že její bratři s podáním žaloby předem souhlasili, ale nechtěli se soudního řízení v Česku účastnit. České soudy ji prý mohly požádat o předložení souhlasu ostatních dědiců, a odstranit tak formální nedostatky žaloby. To však justice neučinila a žalobu zamítla.

„Je to pro nás s bratrem citlivá věc. Ráda bych ji dotáhla do konce,“ řekla novinářům Mašínová před vyhlášením dnešního nálezu.

Josef Mašín mladší dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011. Jejich skupina v roce 1953 zabila při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Názory na odbojovou skupinu se dodnes různí. Kritici Mašínům vyčítají zejména zastřelení ozbrojeného pokladníka a usmrcení příslušníka SNB omámeného chloroformem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaplatíte to vy, obyčejní lidé. Konečná sečetla Green Deal

21:23 Zaplatíte to vy, obyčejní lidé. Konečná sečetla Green Deal

Šéfka komunistů Kateřina Konečná před kamerami CNN Prima News cupovala evropský Green Deal. Pár slov…