Po nedávném převzetí vlády Tálibánem ve válkou zmítaném Afghánistánu zpřísnily evropské země i Turecko opatření proti novému přílivu nelegálních migrantů. Zoufalé videozáběry lidí, kteří se drží letadel odlétajících z letiště v Kábulu, jen prohloubily obavy Evropy z možné uprchlické krize.
Evropští lídři, pronásledovaní migrační krizí v roce 2015, kterou živila syrská válka, se ale podle tureckého deníku zoufale chtějí vyhnout dalšímu velkému přílivu uprchlíků a migrantů z Afghánistánu. Kromě těch, kteří pomáhali západním silám ve dvoudekádové válce v zemi, je pro Afghánce, kteří zvažují útěk do Evropy, vzkaz jasný: pokud musíte odejít, jděte do sousedních zemí, ale nechoďte sem.
„Musí být naším cílem udržet většinu lidí v regionu,“ řekl tento týden rakouský ministr vnitra Karl Nehammer a zopakoval to, co říkají mnozí evropští lídři. Rakousko, patřící v EU mezi zastánce tvrdé linie, co se týká migrace, navrhlo zřizování „deportačních center“ v zemích sousedících s Afghánistánem, aby země Evropské unie mohly deportovat Afghánce, kterým byl odepřen azyl, i když nemohou být posláni zpět do své vlasti.
Dokonce prý i Německo, které od roku 2015 připustilo více Syřanů než kterýkoli jiný západní stát, dnes vysílá jiné signály. Několik německých politiků včetně Armina Lascheta, kandidáta středopravého unijního bloku a „nástupce“ kancléřky Angely Merkelové, který minulý týden varoval, že migrační krize z roku 2015 se nesmí opakovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.