Jedním z úředníků, který rozděloval svého času evropské dotace ve středních Čechách, byl Marek Kupsa. Ten právě přiklepl dvě stě milionů korun na rozvoj cestovního ruchu. A část přišla i do Farmy Čapí Hnízdo na výstavbu stejnojmenného kongresového centra. Dotací se nyní zabývá nejen česká policie, ale také Evropský úřad pro boj proti podvodům. Prověřuje se, zda farma měla na dotaci nárok, nebo zda oklamala úřad či zákon porušili sami úředníci. Kupsa od roku 2014 pracuje na ministerstvu pro místní rozvoj, stejně jako Jiří Kořínek, který byl v době rozhodování o dotaci na Čapí hnízdo Kupsovým podřízeným.
Policie celou kauzu prošetřuje na základě anonymního trestního oznámení, v němž je uvedeno, že firma neměla finance získat kvůli tomu, že nebyla malou či střední firmou. Firma, která dotaci získala, původně spadala pod Agrofert, ale v době, kdy o peníze požádala, již nebylo možné majitele zjistit. Podle Babiše je tato kauza politickou objednávkou.
Kupsa si za přiklepnutím dotace stojí. „Tento projekt byl několikrát kontrolován a auditován, ale následně nic nebylo zjištěno a projekt byl proplacen,“ uvedl s tím, že projekt splňoval veškeré podmínky pro udělení dotace.
Dalším jménem, které se objevovalo u dotace Čapímu hnízdu a u Andreje Babiše, bylo jméno Lukáše Wagenknechta. Ten byl tehdy šéfem interního auditu dotačního úřadu, následně se stal náměstkem samotného Babiše na ministerstvu financí. Jejich cesty se však již rozešly.
Na dotačním úřadu v té době pracovala i současná místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová, dle svých slov však pracovala na odboru, který měl na starosti personálie a s dotacemi do styku nepřišla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef