Vlasatá se podivuje, že ačkoliv jsou zprávy Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Babiše opakovaně prohlašovány za tajné, stejně jako nedávné jednání vysokých státních úředníků s představiteli Bruselu, přesto ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán a náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce EU a zahraničních vztahů Jiří Šír vystoupili na tiskové konferenci, kde očividně hájili zájmy premiéra Babiše.
„Zatímco Evropská komise je zdrženlivá a průběh prošetřování střetu zájmů českého premiéra nekomentuje, čeští úředníci, kteří se procesu účastní, se až s překvapivou horlivostí zasazují o jeho pozitivní vyznění ve prospěch Andreje Babiše,“ píše Vlasatá na serveru Deník Referendum a připomíná, že Jiří Šír kandidoval v evropských volbách v roce 2014 jako nestraník za hnutí ANO.
Státní úředníci včetně Šíra a Šebestyána se sešli v minulých dnech v Bruselu se zástupci Evropské komise na bilaterálním jednání, kde řešili zemědělské dotace pro Agrofert a střet zájmů premiéra Babiše. Šír se Šebestyánem poté představili některé závěry na tiskové konferenci.
Prozradili například, že strany nemají jednotný názor na aplikaci paragrafu 4c národního zákona o střetu zájmů, tzv. lex Babiš, čímž zároveň podle Vlasaté potvrdili fakt, že EK shledává Babiše ve střetu zájmů a zadruhé až podivně servilně premiéra hájili.
Podle Šebestyána Evropská komise posvětila proplacení dotací až na jednu výjimku. „Martin Šebestyán před novináři opakovaně řekl, že Evropská komise posvětila proplacení zemědělských dotací spadajících do období od února 2017 do 2. srpna 2018, což je datum, kdy vstoupilo v platnost nové unijního nařízení o střetu zájmů,“ komentuje Vlasatá závěry tiskové konference.
Vlasatá ale zároveň upozorňuje, že Evropská komise proplácení dotací nezakazuje ani nepovoluje. Komise podle ní spíše jen potvrdila, že zatím, než bude vyšetřování ukončeno, je proplacení přislíbeno. „Jenomže v okamžiku, kdy Evropská komise dojde k definitivnímu závěru, že český premiér je ve střetu zájmů, Česká republika bude muset opravdu všechny peníze proplacené v rozporu se zákonem o střetu zájmů vrátit zpět – a posléze je vymáhat po Agrofertu, nebude-li chtít financovat holding z vlastního rozpočtu,“ varuje Vlasatá.
„Proč ale úředníci, kteří mají být loajální státu, principu rozpočtové odpovědnosti a daňovým poplatníkům, vystupují před kamerami s cílem obhájit dotace pro Agrofert, zůstává důležitou a nezodpovězenou otázkou,“ upozorňuje na závěr Vlasatá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma