„To, co se teď ve Sněmovně děje, má s politikou pramálo společného, takže se mi spíše nestýská, než stýská," podotkl někdejší poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek ke svému odchodu z dolní komory.
Následně se Kalousek vyjádřil ke slovům ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), jež nadměrné zadlužování vnímá do velké míry jako mezigenerační solidaritu.
„Já to naopak chápu jako mezigenerační nesolidaritu, protože my dnes projídáme našim dětem jejich budoucnost, protože utrácíme mnohem víc, než si můžeme dovolit. Mezigenerační solidarita je, když si půjčíte na infrastrukturu. Když si půjčíte na liniové stavby, tak ano, to je holt nějaká hodnota, kterou předáváte i těm budoucím generacím. Ať i oni se svými splátkami podílí. Ale strukturální problém našeho deficitu nejsou ani investice, ani covid. Strukturální problém našeho deficitu jsou takzvané mandatorní a kvazimandatorní výdaje, to znamená transfery lidem, které projíme ještě ten rok, kdy je vyplatíme. A nic z nich není, kromě nějaké míry blahobytu. A to budou muset ty děti platit, ještě vnuci, možná pravnuci. A to je mimořádně nefér. Tatínek projedl statek a ty to, chlapče, zaplať," poznamenal Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef