Politické strany sestavily kandidátní listiny, už dostaly přidělená volební čísla a teď už jen stačí svést ostrou bitvu o hlasy voličů. Komunisté jdou do voleb s číslem 18. V Libereckém kraji je bude reprezentovat muž, u kterého má Miroslav Kalousek jasno. „Surový bolševický bachař!“ vypálil na komunistu.
Za necelých 6 týdnů to vypukne. Voliči u volebních uren rozhodnou, zda šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude této zemi vládnout další čtyři roky, celkem již tedy 12 let, nebo zda nastane změna.
O hlasy voličů se uchází také komunisté s volebním heslem „Šance na nový začátek“. Slibují, že podpoří poctivě pracují lidi, zajistí jim důstojný život v bezpečí a tak podobně.
Ale v Libereckém kraji za komunisty kandiduje muž, nad nímž se v Miroslavu Kalouskovi vaří krev v žilách. Jde o právníka Josefa Vondrušku, který před rokem 1989 sloužil jako bachař v Minkovicích a pamětníci vzpomínají, že se k vězňům choval surově.
„Prohlížím si kandidátky do voleb. Za KSČM v Libereckém kraji kandiduje ‚JUDr.‘ Josef Vondruška, ‚právník‘. Skutečnost je taková, že to byl surový bolševický bachař z Minkovic, který mlátil politické vězně. KSČM se tak hrdě hlásí ke svému historickému odkazu...“ vypálil Kalousek.
Vondruška se kvůli svému chování k vězňům před rokem 1989 ocitl i před soudem, kde proti němu vypovídali někdejší vězni. Političtí vězni považovali minkovickou věznici za jednu z nejhorších u nás. „K bití tam docházelo, byla to druhá vlna normalizace,“ řekl v roce 2012 hlavní trumf obžaloby proti Vondruškovi Jiří Wolf. Do spisu uvedl, že ho Vondruška v samovazbě bezdůvodně udeřil rukou do obličeje až upadl, načež ho udeřil na solar plexis. Pak ho prý ještě bil obuškem.
Ostatní svědci popisovali hlavně otřesné podmínky v minkovické věznici. „Myslel jsem, že jsem v pekle,“ vypověděl v dřívějších soudních přelíčeních další z politických vězňů Jiří Gruntorát. Za takzvané podvracení republiky pobýval ve věznici v letech 1981 až 1983. „Vondruška byl mým vychovatelem. Nikdy mě sice nenapadl, ale charakterizoval bych ho jako zlého člověka, který má potěšení, když může někomu ublížit,“ sdělil u soudu. Odsouzení byli trestáni za neplnění pracovních norem. „Jako levák jsem je nedokázal splnit,“ konstatoval. Za to byl odměněn fyzickými tresty, či samovazbou. „Život mi zachránilo přeřazení do Valdic,“ zmínil, i když paradoxně valdická věznice měla být nejpřísnějším vězením. V Minkovicích přišel o všechny zuby, dodnes se potýká s plísní. „Lékař tam měl přezdívku Mengele,“ ozřejmil.
Minulý soud četl i výpověď politického vězně a známého radikálního aktivisty Petra Cibulky, který Minkovice poznal v letech 1980 a 1981. „Strašné hygienické podmínky, vězni po dvaceti na cele, jen minimální strava. Političtí vězni byli na posledním místě hierarchie. Šikana legalizovaná. Mlácení na díře bylo běžné, ale nikdy k tomu nebyli svědci. Jen jsme slyšeli křik a nadávky,“ popsal Cibulka.
Vondruška byl však nakonec v roce 2013 obvinění z týrání vězňů zproštěn a za své stíhání si ještě vymohl odškodné 70 tisíc korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp