Text, jehož spoluautorkou byla i Xaverem Veselým proslavená mladá novinářka Zdislava 'Zdíša' Pokorná, vyšel již 6.4. Zabýval se zejména pozoruhodnou firmou LA Factory z Lanškrouna.
Ta ještě před několika týdny neprojevovala vůbec žádnou aktivitu. Děkan fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze Ladislav Mejzlík o ní hovořil jako o 'připravené schránce'. „Nevykazuje vůbec žádnou činnost. Nemá žádné náklady, žádné výnosy a podle přílohy zveřejněné za rok 2018 neměla ani žádné zaměstnance,“ uvedl.
Firmu založil lanškrounský podnikatel Radek Švec. Bývalý spolumajitel rodinné firmy Wendell Electronics, montující a prodávající elektroniku, vložil před lety základní kapitál 100 000, který doposud nebyl splacen. A ani žádnou jinou aktivitu firma neprojevovala
V březnu se však právě tato firma stala hlavním dodavatelem respirátorů pro ministerstvo zdravotnictví. Obchodník Švec popsal, že k ochranným pomůckám se od elektroniky dostal náhodou. V Číně prý nakupuje už patnáct let elektronické součástky a díky tomu tam má určité konexe. Když v polovině března viděl nemohoucnost vlády při shánění zdravotnických pomůcek, oslovil jednoho ze svých čínských známých, šéfa firmy Hongkong Bliss International Group, zda by byl schopen v Číně sehnat nějaké roušky a respirátory. Nakonec se s ním dohodl a s touto dohodou šel na ministerstvo, kde zasedal Ústřední krizový štáb.
"Já tam nikoho neznám, ale nakonec jsem se dostal na krizový štáb, který sedí rovnou u vrátnice. Tam jsem absolvoval kolečko vysvětlování, co, proč a jak. A nakonec jsme si plácli,“ vysvětloval webu Seznam Zprávy.
Novinářům také přiznal, co má ze zakázek on. Respektive z jedné zakázky. Mělo se jednat o zakázku za 155 milionů korun. "Marži mám do dvaceti procent a zisk něco mezi šesti až osmi procenty,“ vykládal. Novináři to spočítali na 9 až 12 milionů korun zisku.
Jenže pak ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo, že s jeho firmou kromě této zakázky uzavřelo i další obchody, v objemu minimálně 1,2 miliardy. To už ale podnikatel novinářům raději nebral telefon.
Později se objevily informace, že ministerstvo zdravotnictví nakupovalo respirátory dvakrát tak draze, jako ministerstvo vnitra. Konkrétně dodávka od firmy pana Švece obsahovala respirátory v ceně 170 korun za kus, zatímco vnitro, které kupovalo přímo od čínského výrobce, platilo za jeden kus 80 korun.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to vysvětloval tím, že masky dodané LA Factory jsou kvalitnější. Dokonce se domohl toho, aby respirátory, původně Výzkumným ústavem bezpečnosti práce hodnocené na úrovni FFP2, byly po testu u jiné společnosti klasifikovány jako FFP3. Vysvětlil to tím, že první výsledek byl 'velmi blízko' hranici 99 %, která je stanovena pro třídu 'trojkových respirátorů'.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav