Prince se nejprve zaměřil na efektivitu dronů, které dle něj změnily bojiště. Poznamenal, že největší ztráty v Iráku a Afghánistánu způsobovaly nastražené, podomácku vyrobené výbušniny. A dron je v podstatě způsob, jak tuto výbušninu dostat někam letecky. I přes silné rušení, ve kterém jsou Rusové dost dobří. Americké síly se prý z konfliktu na Ukrajině příliš neučí. A o americké zbraně není v prostředí silných rušiček velký zájem. Což není překvapení, vzhledem k tomu, že během války proti terorismu nebojovaly USA proti vyspělým protivníkům. Ale teď, když proti sobě soupeří státy, tak americké systémy selhávají.
„Střela Javelin, kterou daňovým poplatníkům Raytheon prodává za 200 000 dolarů za jednu, s odpalovacím zařízením za 300 000 dolarů, se dá použít jen na první střelu při přepadení. Když trefíte tank, tak ten bude horký, hoří a další střely se budou na toto horko navádět. Takže Ukrajinci místo 200 000dolarové rakety od Američanů začnou používat svoji za 29 000 dolarů a funguje stejně dobře,“ popsal. Dodal, že jako daňoví poplatníci by se Američané měli starat o to, že jejich peníze nebyly dobře vynaloženy.
Zmínil i jiná bojiště. Například v Rudém moři Hútíové používají drony za 20 tisíc až 50 tisíc dolarů k útoku na lodě a dvě střely, které se na takový dron vypálí, stojí 2 miliony dolarů každá. Dále mluvil o tom, jak se Rusové zlepšují. Zmínil například, že pokud byste vystřelili na Rusy před rokem a půl (zřejmě dělostřelecky), trvalo by jim hodinu a půl, než by přesně opětovali palbu. „Teď jim to trvá dvě až tři minuty,“ uvedl s tím, že právě na Ukrajině týpek v garáži, kterému jde o život, vymýšlí nové věci, zatímco ve Washingtonu stále dávají peníze pořád těm samým firmám.
Erik Prince on the many failures of the U.S. military.
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) May 21, 2024
(6:40) Erik Prince on The Liz Cheney Wing of Congress
(32:45) The Main Villains of The Iraq and Afghanistan Wars
(40:48) Where does the Money We Send to Ukraine Really Go?
(1:21:34) Why are the Climate Change Zombies… pic.twitter.com/WT9NsQWY9g
Proč to pokračuje? Podle Prince peníze pořád tečou a zodpovědnost je nulová. Řečnicky se zeptal, kdo byl potrestán za debakl v Afghánistánu, kde USA „nahradily Tálibán Tálibánem“. Kongresmani, se kterými mluvil, si zoufají, protože se snaží omezit tok peněz a dosáhnout odpovědnosti, ale nedaří se. Lobbisté ve Washingtonu prý rozdají miliony a tok peněz se proto nezastaví. „Je to skutečně odporné,“ okomentoval Prince. Kritizoval také, že USA nechaly vybavení za miliony dolarů v Afghánistánu, když se odtud stáhly.
Odpovídal také na otázku, proč mohou politici tak snadno Američany zmanipulovat do věčných válek. Je to podle něj proto, že americké ozbrojené složky jsou na 100 % dobrovolné. Tudíž je v nich ani ne procento populace, další tři až čtyři procenta znají ty, kdo slouží, a zbylých 95 % „nemá páru“ a hlavně nemá žádný osobní zájem, takže se snadno nechají „zblbnout pozérskými trouby ve Washingtonu“. Prince také uvedl, že ti, kdo sloužili v ozbrojených složkách, jsou znechuceni politickými představiteli, kteří dostávají USA do dalších válek a pak se přesouvají na vysoká místa v obranném průmyslu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta