Kamala Harrisová nepřišla na večeři. Jenže docela důležitou. Trump si čas udělal

18.10.2024 9:30 | Monitoring

V amerických prezidentských volbách možná došlo ke zlomu. A nestalo se tak v některém z nerozhodnutých států USA, které jednou většinově volí republikány, podruhé demokraty a potřetí zase republikány. Mohlo k němu dojít v New Yorku. V tradiční baště demokratů. Harrisová si tu možná ve čtvrtek večer prohrála prezidentský souboj.

Kamala Harrisová nepřišla na večeři. Jenže docela důležitou. Trump si čas udělal
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kamala Harrisová v pořadu 60 Minutes

Po druhé světové válce se v New Yorku začala v říjnu rok co rok pořádat večeře na počest Ala Smithe, který vyrostl v chudobě a později se čtyřikrát stal guvernérem New Yorku. Byl prvním katolíkem, kterého velká strana navrhla na prezidenta – jako kandidáta demokratů, a to ve volbách 1928. Cílem akce je získat finanční prostředky pro katolické charitativní organizace podporující děti v arcidiecézi New Yorku.

Této charitativní večeře se účastní američtí politici a ve volebních letech i kandidáti na prezidenta. Na slavné večeři nechyběl republikánský kandidát Donald Trump. Ale scházela tam demokratická kandidátka na prezidentku Kamala Harrisová.

Kardinál Timothy Dolan, newyorský arcibiskup, který tuto večeři letos organizoval, se v myšlenkách vrátil právě do roku 1984, kdy se stalo něco podobného a na akci scházel demokratický soupeř obhajujícího prezidenta Ronalda Reagana Walter Mondale. „To se nestalo už 40 let. A nezapomeňte, že prohrál 49 z 50 států...“

Na výsledky prezidentských voleb v USA z poloviny 80. let minulého století upozornila i Prezidentská nadace a institut Ronalda Reagana.

„Kromě toho, že prezident Reagan získal 49 z 50 států, získal 525 hlasů volitelů (z 538), což je nejvyšší počet hlasů, jaký kdy prezidentský kandidát získal,“ připomněla také nadace.

„Večeře nadace Alfred E. Smith Memorial Foundation byla zahájena v roce 1946 a vynesla miliony dolarů pro katolické charitativní organizace podporující ženy a děti. Tato událost, která je pevnou součástí období prezidentských voleb, je známá svým odlehčeným, často humorným tónem, kdy prezidentští kandidáti využívají tuto platformu k tomu, aby si dělali legraci sami ze sebe, ze sebe navzájem a ze současného politického klimatu,“ pokračoval institut.

Slavná večeře v New Yorku

Trump, který se akce zúčastnil, si z Harrisové skutečně legraci dělal.

„Pokud jste opravdu chtěli, aby viceprezidentka Harrisová přijala vaše pozvání, myslím, že jste jí měli říct, že finanční prostředky půjdou na záchranu lupičů a výtržníků v Minneapolis, a ona by tu zaručeně byla. Byla by to zaručená věc,“ smál se Trump na 79. slavné večeři. Trump tady nepřímo poukazoval na aktivitu Harrisové z roku 2020, kdy propagovala fond určený na kauci během nepokojů v Minneapolis, kde část společnosti vyšla do ulic po smrti Afroameričana George Floyda, který umřel v důsledku zásahu policie.

Na Trumpova slova upozornil server televize Fox News.

Trump a bývalá první dáma Melania Trumpová byli na akci přivítáni těsně po osmé hodině, přičemž Trump si potřásl rukou s dalšími významnými hosty včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Mika Johnsona. Moderátorem letošní večeře byl komik Jim Gaffigan. 

„Musím říct, že jsem byl v šoku, když jsem slyšel, že Kamala vynechává večeři Ala Smithe. Opravdu jsem doufal, že přijde, protože se nemůžeme nabažit toho, až uslyšíme její krásný smích. Směje se jako blázen,“ vtipkoval Trump na adresu Harrisové.

Mezi další účastníky akce patřila generální prokurátorka Letitia Jamesová – otevřená kritička Trumpa. Nechyběli ani bývalý starosta New Yorku Bill de Blasio, vůdce senátní demokratické většiny Chuck Schumer, současná guvernérka státu New York Kathy Hochulová a mnoho dalších.

Harrisová poslala jen videozdravici, ve které Trumpa obviňovala z toho, že často neříká pravdu. A křesťanská tradice nás přece učí, že lhát se nemá. Harrisová přitom Trumpa přímo nejmenovala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co to melete, že Floyd zemřel po zásahu policie? Když už je prokázáno, že to byl následek dlouhodového nadměrného požívání drog., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegandalf , 18.10.2024 10:07:10
Neználkové a opisovači "dělají" noviny.....

|  9 |  0

Další články z rubriky

Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

11:13 Trumpovo Grónsko. Žádná legrace, velká globální hra

Potřebujeme Grónsko, Dánové. V Česku zatím vzbuzují Trumpova slova pobavení a potvrzení, jaký je nas…