Kamala byla dobrá kandidátka, ale prohrála kvůli Bidenovi a inflaci, myslí si Klvaňa

29.12.2024 20:00 | Monitoring

Američané touží po úspěchu a bohatství, ale výzvy posledních let a desetiletí, jako byl teroristický útok 11. září 2001, hospodářská krize nebo epidemie covidu, zasadily velkou ránu jejich národnímu sebevědomí. Jak se budou Spojené státy vyvíjet poté, co se do Bílého domu v lednu vrátí Donald Trump? O tomto tématu hovořil v pořadu Českého rozhlasu Chyba systému politolog Tomáš Klvaňa z New York University v Praze.

Kamala byla dobrá kandidátka, ale prohrála kvůli Bidenovi a inflaci, myslí si Klvaňa
Foto: Praha TV
Popisek: Tomáš Klvaňa jako host pořadu Horké téma

Obyvatelé jedné z nejbohatších zemí světa dnes čelí problémům, které si průměrný Evropan téměř ani nedokáže představit. „Mohou zbankrotovat i kvůli tomu, že podstoupili lékařský zákrok, za který dluží desítky i stovky tisíc dolarů, někdy i víc,“ sdělil moderátorovi Janu Pokornému v pořadu Chyba systému politolog Tomáš Klvaňa ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Trump je zodpovědný za smrt desítek tisíc Američanů

Politolog Klvaňa připomněl, že do prvního prezidentského období Donalda Trumpa nepříznivě zasáhla epidemie covidu.

„Donald Trump je zodpovědný za smrt minimálně desítek tisíc Američanů za nezvládnutí situace v době coronaviru,“ řekl Klvaňa.

Republikáni chtějí oslabit demokratické instituce

Americké národní sebevědomí podle něj utrpělo velkou ránu a ukázalo se, že Amerika je zranitelná.

„Republikáni oslabují cíleně demokratické instituce a politizují ty, které měly být nepolitické. A některé chtějí odstranit úplně. Může to znamenat rozsáhlou změnu pro celou společnost,“ dodává Klvaňa.

Kozu sousedovi Američan přeje

Spojené státy jsou podle politologa zaměřené především na úspěch, a to zvláště ten finanční. Například filmy jsou hodnocené hlavně podle toho, kolik vynesly.

„Systém není nastavený tak, aby koza sousedovi zdechla, ale abychom my měli dvě kozy,“ parafrázoval Klvaňa známé české rčení a dodal: „Teď se ale Američané bojí, že nikdo nebude mít žádnou kozu.“

Obávají se, že děti se budou mít hůř než rodiče

Američané bývají optimisté. Teď poprvé se bojí, že jejich děti se budou mít hůře než oni.

„To je velká proměna jinak optimistického amerického života. A vede to k radikalizaci politiky, ať už vlevo, nebo napravo,“ říká politolog.

Inflace nižší než u nás Američanům připadá vysoká

Americké ekonomice se přitom v současné době daří. Končící prezident Joe Biden byl podle Klvani mimořádně úspěšný i z toho hlediska, že se mu podařilo prosadit zákony, které přinesou investice do nových technologií. Problémem však je vysoká inflace.

„Není zdaleka tak vysoká jako u nás, ale Američané na ni nejsou zvyklí. Od začátku osmdesátých let mají poměrně stabilní monetární systém. Tehdejšímu šéfovi Fedu se podařilo inflaci zkrotit a od té doby už žádná velká inflace nebyla. Dvě generace Američanů nezažily inflaci. A teď najednou v souvislosti s covidem a válkou na Ukrajině se zdražilo, na americké poměry docela výrazně,“ uvedl Klvaňa.

Ceny už dolů nepůjdou

Inflace v USA je oproti té u nás zhruba poloviční. „My už jsme na inflaci zvyklí, ale průměrný Američan, kterému je padesát šedesát let, inflaci nepamatuje,“ tvrdí politolog.

Klvaňa sám byl v USA letos čtyřikrát, a tak mohl ceny sledovat osobně. Dřív v kavárně za kafe, koblihu a džus zaplatil osm deset dolarů, ale najednou je to 24,50.

„To je opravdu znatelný růst cen. To, že je inflace už pod kontrolou, neznamená, že se cena vrátí zpět na dvanáct dolarů. Nikdy to nepůjde dolů, jen to neporoste tak rychle, jak to rostlo,“ dodal Klvaňa.

Biden s Trumpem se poprali o trpké vítězství

A právě inflace je podle politologa hlavním, naprosto převládajícím důvodem, proč Donald Trump vyhrál. Kamala Harrisová nebyla špatná kandidátka, ale doplatila na to, že zůstala spojená s prezidentem Bidenem, jenž byl navzdory svým úspěchům a kvůli svému stáří historicky nejméně populární hlavou USA. V této pozici vystřídal Donalda Trumpa, který byl nejméně populárním prezidentem před Bidenem. Harrisové se nepodařilo odpoutat se od Bidena.

„Prohráli volby, protože je v Americe draho. Američané panikaří,“ řekl politolog Klvaňa.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Naďa Borská

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No jo demokrat. Ten aby si nešplhnul. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseClinton , 29.12.2024 21:10:59
Tady máme taky 35 let demokracii a jsme v análu. Jinak se to pojmenovat nedá. Zatím nic dobrého, od vlezdoprdelisty, nepřišlo.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…