„Korupce není jenom problémem politiky a veřejného sektoru. Je to také problém zdravotnictví nebo sportu, mluví se o různě uplacených zápasech a podobně. Byla by tedy velká chyba zmenšovat jej jenom na oblast politiky a veřejného sektoru,“ odmítla bývalá vicepremiérka v rozhovoru pro server Aktuálně.cz nařčení, že na umístění pouhých šest příček před koncem „evropské“ skupiny mají lví podíl politici.
Politici se prý naopak snaží situaci změnit. Zejména minulá Nečasova vláda, kde Peake působila jako vicepremiérka a pod palcem měla právě boj s korupcí. „Minulá vláda byla první, která měla jasně daný protikorupční program v koaliční smlouvě, přijímala protikorupční strategie a pravidelně vyhodnocovala plnění protikorupční strategie. Přijala celou řadu zákonů, nejen novelu zákona o veřejných zakázkách, ale i naprosto zásadní zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, díky němuž můžeme teď přistoupit k Úmluvě OSN proti korupci. Vláda také přijala opatření na úrovni exekutivy a zasadila se například o daleko větší zveřejňování informací o nakládání s veřejnými prostředky,“ pochlubila se nedávná šéfka strany LIDEM, vzniklé uprostřed volebního období odštěpením z Věcí veřejných.
Nastupující vláda má podle paní Peake tři možnosti, jak s korupcí bojovat. Buď nedělat nic, což se dělo dlouhá léta. Nebo rozjet „jakobínský teror“ a začít zavírat všechny, kteří se zrovna nepozdávají. Ani toto řešení by však Peake nedoporučovala. Třetí cestou, kterou se prý vždy snažila razit, je pak nastavení pravidel a vymáhání jejich dodržování.
„Myslím, že bychom si všichni měli uvědomit, že boj s korupcí je hlavně o nastavování pravidel, jejich dodržování a jejich vymáhání. Že to není pouze věc politiky, ale celé společnosti,“ zdůrazňuje Peake závěrem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav