Někteří obyvatelé Katalánska by se rádi vydali k volebním místnostem a rozhodli o nezávislosti své země. Centrální vláda v Madridu to však zakázala. Referendum v neděli ráno sice i tak odstartovalo, ale ukázalo se, že vše nebude tak úplně v pořádku, protože lidé mohli hlasovat opakovaně. Kromě toho policie znemožňuje lidem vstupovat do volebních místností, a to poměrně tvrdě. Strážci zákona zranili při střetech stovky lidí.
Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček se k tomu vyjádřil na sociálních sítích. „Evropské hodnoty se nejlépe prosazují prostřednictvím těžkooděnců. Probruselští Hujeři nám to jistě vysvětlí, stejně jako v případě migračních kvót nebo zákazu tuzemáku,“ napsal Ovčáček. A později doplnil na Twitteru: ,,Ve Španělsku nám názorně ukazují, jak s námi zatočí, když budeme "zlobit".
Někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se podivoval nad tím, že střety policejních těžkooděnců s občany jdoucími k referendu jsou vůbec možné. „Toto je Evropa? Členský stát EU ve 21. století??? Ufff,“ napsal doslova politik.
Kandidát Okamurovy SPD Jiří Kobza se k tématu vyjádřil obsáhleji. Podivoval se především nad tím, že Česká televize informuje především o tom, že referendum v Katalánsku je nelegální. Kobza si klade otázku, proč tomu tak je?
„Tak nějak se ta pravda a láska vytrácí, když to jde proti zájmům EU a korporací, že? Představa samostatného Katalánska, které nebude členem EU, nebude spoutané Lisabonskou smlouvou ani vydané smlouvou CETA napospas korporacím, to je asi hříšná myšlenka! 337 zraněných před 16. hodinou a nikdo v našem mainstreamu se jich nezastane a neřekne, proč Katalánci směli hlasovat o členství Španělska v EU, ale o své samostatnosti už ne?“ zeptal se.
K situaci v Katalánsku se vyjádřil člen horní komory parlamentu Ruské federace Konstantin Kosačev, který vládu v Madridu vyzval, aby s obyvateli Katalánska vedla dialog, protože jinak se budou jejich rozpory jen prohlubovat a všechno může dokonce skončit i rozpadem státu, což se prý ukazuje už na Ukrajině. Jeho vyjádření přinesla ruská agentura TASS. „Stát by měl mluvit se svými občany, měl by hledat shodu. Tak to děláme my v Rusku,“ uvedl politik.
Následně poukázal na to, že případ Katalánska je po nedávném referendu v Kurdistánu ukázkou toho, s jakými problémy se dnes řada zemí světa potýká. Na jedné straně dnešních problémů stojí požadavek na územní celistvost a na straně druhé právo na sebeurčení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp