Katalánsko: Drsná vyjádření. Výzva z Moskvy. A naprosto příšerná VIDEA

01.10.2017 18:06 | Zprávy

V Katalánsku to dál vře. Ačkoli není jisté, kolik lidí by přišlo k referendu a kolik z nich by hlasovalo pro samostatnost Katalánska, centrální vláda v Madridu se postavila tvrdě proti konání referend. Policie už zranila stovky lidí, kteří se chtěli v referendu vyjádřit. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana opět neváhal a sepsal na toto téma krátkou poznámku. Ne nepodobnou tomu, když EU přirovnával k nacistické třetí říši.

Katalánsko: Drsná vyjádření. Výzva z Moskvy. A naprosto příšerná VIDEA
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Někteří obyvatelé Katalánska by se rádi vydali k volebním místnostem a rozhodli o nezávislosti své země. Centrální vláda v Madridu to však zakázala. Referendum v neděli ráno sice i tak odstartovalo, ale ukázalo se, že vše nebude tak úplně v pořádku, protože lidé mohli hlasovat opakovaně. Kromě toho policie znemožňuje lidem vstupovat do volebních místností, a to poměrně tvrdě. Strážci zákona zranili při střetech stovky lidí.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček se k tomu vyjádřil na sociálních sítích. „Evropské hodnoty se nejlépe prosazují prostřednictvím těžkooděnců. Probruselští Hujeři nám to jistě vysvětlí, stejně jako v případě migračních kvót nebo zákazu tuzemáku,“ napsal Ovčáček. A později doplnil na Twitteru: ,,Ve Španělsku nám názorně ukazují, jak s námi zatočí, když budeme "zlobit".

Někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se podivoval nad tím, že střety policejních těžkooděnců s občany jdoucími k referendu jsou vůbec možné. „Toto je Evropa? Členský stát EU ve 21. století??? Ufff,“ napsal doslova politik.

Kandidát Okamurovy SPD Jiří Kobza se k tématu vyjádřil obsáhleji. Podivoval se především nad tím, že Česká televize informuje především o tom, že referendum v Katalánsku je nelegální. Kobza si klade otázku, proč tomu tak je?

„Tak nějak se ta pravda a láska vytrácí, když to jde proti zájmům EU a korporací, že? Představa samostatného Katalánska, které nebude členem EU, nebude spoutané Lisabonskou smlouvou ani vydané smlouvou CETA napospas korporacím, to je asi hříšná myšlenka! 337 zraněných před 16. hodinou a nikdo v našem mainstreamu se jich nezastane a neřekne, proč Katalánci směli hlasovat o členství Španělska v EU, ale o své samostatnosti už ne?“ zeptal se.

K situaci v Katalánsku se vyjádřil člen horní komory parlamentu Ruské federace Konstantin Kosačev, který vládu v Madridu vyzval, aby s obyvateli Katalánska vedla dialog, protože jinak se budou jejich rozpory jen prohlubovat a všechno může dokonce skončit i rozpadem státu, což se prý ukazuje už na Ukrajině. Jeho vyjádření přinesla ruská agentura TASS. „Stát by měl mluvit se svými občany, měl by hledat shodu. Tak to děláme my v Rusku,“ uvedl politik.

Celý článek naleznete zde.

Následně poukázal na to, že případ Katalánska je po nedávném referendu v Kurdistánu ukázkou toho, s jakými problémy se dnes řada zemí světa potýká. Na jedné straně dnešních problémů stojí požadavek na územní celistvost a na straně druhé právo na sebeurčení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

18:08 „D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

Populární soutěž AZ kvíz se opět dostala do povědomí širší veřejnosti. V rámci lítého boje o spojení…