Odpoledne bude jednat s premiérem Petrem Fialou (ODS). Přiletí v úterý večer, odletí zřejmě v pátek. V Česku tak bude i během neformálního summitu Evropské unie, který bude Praha hostit ve čtvrtek a v pátek.
Emíra na návštěvu České republiky pozval Zeman letos na jaře, v květnu cestu do Prahy katarský vládce českému prezidentovi potvrdil v osobním dopise. Následně diplomacie obou zemí domlouvala termín schůzky. Pražský hrad avizoval, že emír přijede v době českého předsednictví Radě EU, tedy v druhé polovině letošního roku. Do ČR přijíždí hlava Kataru poprvé.
Ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák dnes novinářům řekl, že emíra do Česka doprovodí poměrně reprezentativní delegace. Bude v ní například šéf jeho kanceláře, který patří mezi vlivné postavy Kataru, ministr zahraničí nebo výkonný ředitel katarského investičního fondu, což je jeden z nejbohatších fondů světa. Kvůli početnému doprovodu přiletí jeho delegace ve dvou letadlech.
Přílet je naplánován na úterní večer, program emírovi začne ve středu dopoledne slavnostním přivítáním na prvním hradním nádvoří s vojenskými poctami. Následovat bude jednání prezidenta a emíra, poté se sejdou národní delegace. Za českou stranu v ní bude například ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura nebo ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS).
Tématy jednání budou možné katarské investice v Česku, zájem mají Katařani třeba o energetiku, dopravu, lázeňství nebo zbrojní průmysl. Tématem bude i katarský plyn. Jindrák poznamenal, že Katar má kapacity na svém území vyprodané, vlastní ale další třeba ve Spojených státech.
Po jednáních na Hradě se bude konat tisková konference a slavnostní oběd pro asi 130 hostů. Uskuteční se netradičně ve Vladislavském sále. Důvodem je summit EU, který se bude chystat v jiných hradních prostorách. Odpoledne se emír setká v Kramářově vile s Fialou a večer povečeří se zástupci českého byznysu.
Ve čtvrtek se v Praze bude konat neformální summit EU. Podle Jindráka se ho emír zúčastnit nemůže, zvažuje se ale jiná forma jeho možného setkání s účastníky summitu. Katarská ambasáda také domlouvá bilaterální jednání emíra s evropskými státníky.
Zájem o diplomatické styky s Katarem v Evropě stoupl po začátku ruské invaze na Ukrajinu a v souvislosti se související energetickou krizí. Blízkovýchodní země je největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG) a má třetí největší zásoby ropy i zemního plynu na světě.
V březnu vyvolala pozornost českých médií cesta prezidentova kancléře Vratislava Mynáře do Kataru. Podle Radiožurnálu o ní předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda. Hrad ji potvrdil až poté, co o ní informovala média. V červnu v Kataru jednali čeští ministři mimo jiné o dodávkách zkapalněného plynu a ministr financí Stanjura v zemi podepsal smlouvu o zamezení dvojímu zdanění. Minulý týden česká vláda schválila mezivládní dohodu o hospodářské spolupráci s Katarem. Podle ministra průmyslu Síkely by měla být podepsána během emírovy návštěvy.
Česko se s Katarem také dohodlo na zintenzivnění diplomatických kontaktů. Otevřeno bylo české velvyslanectví a jedná se o vzniku katarské ambasády v Praze. Katarský velvyslanec pro Českou republiku nyní sídlí v Berlíně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.