Případ Stoka je jedním z největších korupčních skandálů v novodobé historii České republiky. Hlavní obžalovaný Jiří Švachula, bývalý místostarosta Brno-střed za hnutí ANO, čelí obvinění, že vedl organizovanou skupinu, která systematicky manipulovala veřejné zakázky v hodnotě přesahující 260 milionů korun. Úplatky podle obžaloby dosahovaly až 47 milionů korun. Dalšími obžalovanými byli podnikatelé, zástupci stavebních firem a další úředníci radnice.
V květnu 2022 byl Švachula odsouzen Krajským soudem v Brně k 9,5 roku vězení a propadnutí části majetku. Spolu s ním bylo odsouzeno dalších osm osob a dvě firmy, které se na manipulacích podílely.
Soudní řízení však od počátku provázely problémy. Jedním z nejvýraznějších momentů byl leden 2022, kdy vyšlo najevo, že ve spisu chybí podstatná část dokumentace – konkrétně 10 tisíc až 12 tisíc stran. Tato chyba vedla k odročení vynesení rozsudku a zpochybnila průběh dokazování. Státní zástupce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci tehdy uvedl, že šlo o technickou chybu při podání obžaloby, kterou však někteří později zpochybnili.
Podle následného vyjádření Vrchního státního zastupitelství byly chybějící dokumenty vedeny jako pomocný materiál a nebyly původně považovány za důležité pro podání obžaloby. Tento incident však zdůraznil komplikovanost případu a procesních úkonů.
Vrchní soud v Olomouci nyní na základě odvolání státního zástupce konstatoval, že Krajský soud v Brně se dostatečně nevypořádal s některými důkazními materiály a nezajistil spravedlivý proces pro všechny obžalované. Procesní chyby a nedostatečné odůvodnění vedly k vrácení případu k novému projednání.
„Vzhledem ke skutečnosti, že bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání, není možné sdělit způsob rozhodnutí a ani důvody tohoto rozhodnutí a to do doby vyhotovení rozhodnutí a jeho doručení všem účastníkům řízení," řekl ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik.
Kauza Stoka se tak vrací ke Krajskému soudu v Brně, který bude muset důkladněji zpracovat všechny důkazy a nově rozhodnout. Tento vývoj znovu otevírá otázky týkající se fungování veřejných zakázek a odpovědnosti úředníků i politiků na komunální úrovni. Kauza také připomíná roli státního zastupitelství v přípravě spisů a vedení složitých případů. Jak ČTK potvrdil náměstek Vrchního státního zastupitelství Radek Bartoš, byli to právě prokurátoři, kteří sami ve svém odvolání navrhli zrušení rozsudku.
„Každopádně však lze uvést, že v našem odvolání jsme navrhovali, aby Vrchní soud v Olomouci napadený rozsudek Krajského soudu v Brně zrušil v celém rozsahu. Podle našeho názoru rozsudek vykazuje zásadní nedostatky, pro které nemůže obstát,“ doplnil Bartoš.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka