Kauza šikany u Wollnera a Fridrichové nekončí. Rada ČT se chce ptát Dvořáka

20.01.2023 13:30 | Ze sítí

Kauza údajného nevhodného chování dnes už bývalého moderátora České televize Marka Wollnera a moderátorky Nory Fridrichové ke svým podřízeným se má podle informací serveru Echo24 znovu otevřít na příštím jednání Rady ČT. Její členové očekávají vysvětlení a odpovědi od generálního ředitele Petra Dvořáka.

Kauza šikany u Wollnera a Fridrichové nekončí. Rada ČT se chce ptát Dvořáka
Foto: Facebookový profil Nory Fridrichové
Popisek: Nora Fridrichová a Marek Wollner

Zatímco šéfredaktor reportážní publicistiky Marek Wollner své angažmá v televizi po dohodě ukončil, v případě moderátorky Nory Fridrichové pokračuje šetření v podobném duchu, a sice interní komisí České televize.

Na posledním zasedání rady sdělil ředitel divize komunikace a korporátních vztahů Vít Kolář pouze to, že závěrečná zpráva komise v případě Marka Wollnera nedospěla k žádným indiciím, že by mohlo dojít k podezření ze spáchání trestného činu.

Do obsahu závěrečné zprávy, který zůstává důvěrný, směl  nahlédnout jen generální ředitel Dvořák, šéf zpravodajství Zdeněk Šámal a vedoucí právního úseku. Kopii pak dostal také Marek Wollner.

Rada se proto jednomyslně usnesla, že očekává od generálního ředitele průběžné informování o případu a šetření v rámci ČT a následně seznámení s výsledky práce ustavené komise. „Očekávám, že na příštím jednání Rady ČT bude generální ředitel v souladu s přijatým usnesením informovat, co se vlastně v redakci Reportérů ČT a případně i v redakci 168 hodin dělo a k jakému konkrétnímu závěru ČT v tomto případě došla a jaká opatření byla přijata,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda rady Pavel Matocha.

Začátkem ledna Česká televize přistoupila k zásadnímu kroku v rámci pokračování vyšetřování novináře Marka Wollnera podezřelého z bossingu a sexuálního obtěžování a stáhla jej z obrazovky. Komise České televize začala vyšetřovat možná pochybení poté, co Wollnera obvinila bývalá členka redakce pořadu Reportéři ČT Markéta Dobiášová, která na svém webu inFakta publikovala článek o tom, čeho se měl dramaturg a šéfredaktor reportážní publicistiky dopouštět. Podle článku měl šikanovat zaměstnance (bossing), a dokonce se dopustit i sexuálního obtěžování.

Do celé kauzy se pak ještě zapojila moderátorka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová. Právě ona na něj měla vedení České televize podat podnět, v němž píše, že existují svědectví o sexuálním obtěžování z Wollnerovy strany, o vynucování sexu, zneužívání nadřazené pozice šéfredaktora, a to i vůči velmi mladým stážistkám. Česká televize začala řešit podnět kvůli bossingu i na Noru Fridrichovou, která později uvedla, že podnět na ni na oplátku podal bývalý kolega Wollner.

Jak bylo již zmíněno, komise, kterou sestavila Česká televize, nakonec nedošla k závěru, že novinář Wollner spáchal jakýkoli trestný čin, od své práce zůstával však i nadále odstaven. Nakonec se Wollner dohodl s vedením na ukončení jeho práce v televizi. Nařčení Wollnera z obtěžování bude dále řešit policie. Wollner od začátku celé kauzy popírá, že by se bossingu, šikany či sexuálního obtěžování kdy na pracovišti  dopustil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

8:00 Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

Postup ruských sil na Ukrajině zrychluje. Podle analytika Simplicia padají ukrajinské pevnosti „jako…