Odsouzeni byli především na základě svědectví recidivisty Milana Rakaše, který tvrdil, že se mu Straňák ve vězení přiznal k vraždě. Dalšími důkazy byly pachové stopy. Později se však ukázalo, že Rakaš měl ze svědecké výpovědi značný prospěch – jeho trest byl zmírněn a dostal se na svobodu. Před novináři dokonce přiznal, že si výpověď vymyslel, ale u soudu se znovu držel původní verze.
Právě na tuto nekonzistenci upozorňovali Šimon a Straňák ve snaze o obnovu řízení. Předložili nové důkazy a svědectví, které měly doložit manipulaci v případu a nevěrohodnost korunního svědka. Vrchní soud však žádost odmítl s odůvodněním, že „stížnostní soud není oprávněn přezkoumávat, zda v původním řízení bylo správně zjištěno skutkové zjištění, nebo zda bylo rozhodnutí odůvodněné“.
Soud ve svém rozhodnutí také zdůraznil, že nové důkazy nepředstavují zásadní průlom v případu: „Závěry soudu prvního stupně nevzbuzují žádné pochybnosti. Byly dostatečně podloženy provedenými důkazy, které byly vyhodnoceny v souladu se zásadou volného hodnocení důkazů,“ napsal předseda soudního senátu, soudce Ivo Lajda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka