„Zatímco u nás se bývalý prezident skoro unisono adoroval, sousedé vnímali smuteční akty v Česku jako směsku vzpomínkových oslav a kritiky současných politických elit, jak napsal hned v perexu respektovaný týdeník Die Zeit,“ píše na svém blogu na Aktuálně.cz Karel Hvížďala.
Podle něj staví německá média smrt Václava Havla do současného kontextu, kdy podle průzkumů Češi nesouhlasí s množstvím činů vládní koalice. „Jiná média zase připomínala, že s pietními akty začali studenti u paty sochy svatého Václava na Václavském náměstí, kde se objevovala hlavně hesla typu: Václave, my tě nezklameme! A toto heslo, píší novináři, má v současném Česku jasné politické poselství a neznamená nic jiného, než tvrdou kritiku současných českých politiků,“ píše se v prý v Německu.
„Newsmagazín Der Spiegel ho zřejmě právě pro jeho výjimečné postoje nazývá Kazatelem smíření! Jenže, připomínají němečtí novináři, čeští občané po mnoha desetiletích totalitních režimů už nechtěli slyšet žádná morální kázání, ale toužili spíše po vyšší životní úrovni a chtěli patřit k Západu.
Proto se uskupení Haveliánerů podle Němců stále zmenšovalo, jenže jak píše zase Die Zeit, nikdo ze současných politiků ani zdaleka nedosahuje Havlova formátu, což se projevilo hlavně tím, že země je po jeho odchodu zmítána korupčními skandály a ovládaná nezastíraným klientelismem,“ srovnává Hvížďala a naráží na současné politiky.
„ Pravděpodobně musel Václav Havel zemřít, abychom my všichni zase pocítili jeho sílu, citují německé noviny komentář z českých médií. Proto heslo, které se objevovalo často pod sochou na Václavském náměstí, o tom, že studenti Václava nezradí, je možné číst nejen jako neškodnou frázi, ale i jako výzvu k boji,“ naznačuje komentátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan