Připouští, že Miroslav Kalousek se panu Chvojkovi trochu vysmívá po právu, když se táže, jestli budou mít větší vliv lobbisté registrovaní, či neregistrovaní.
Chce-li být pan ministr Chvojka důsledný, musí k představitelům výrobců, odborářů, neziskového sektoru či profesních sdružení (jež on sám za lobbisty považuje) přičíst i mnohé poslanecké asistenty, většinu bohatých podnikatelů, kteří kdy s poslancem prohodili víc než pozdrav, či představitele měst a obcí, a to i jednotlivých. Ti všichni totiž reprezentují partikulární zájmy a snaží se seč mohou zvýhodnit „svou“ věc na úkor celku.
Že taková regulace není možná, nebo je spíš nesmyslná, protože pak by musel být v registru takříkajíc každý druhý občan? ptá se Zvěřina. Tím se pan ministr podle Zvěřiny přeci nezabývá, on „bojuje“ za zájmy nás všech.
Poslanci by, upozorňuje Zvěřina, pokud by monitoring lobbingu brali vážně, museli zaznamenávat každou svou schůzku, protože existují spoluobčané, kteří jsou bez funkcí, a přesto mají obrovský vliv a zcela logicky i své zájmy. Neméně zajímavou otázkou zůstává, zda je možné měřit, kdo a jak poslance ovlivní, upozorňuje Zvěřina.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam