Každý pátý Američan si myslí, že za válku mohou USA. Ale průzkum ukázal další věci

18.04.2022 9:20 | Zprávy

Většina světa dnes Rusko vnímá jako válečného agresora, který nechává na Ukrajině krvácet ženy i děti. Vliv Ruska ve světě to významně umenšilo. Ale průzkum poradenské společnosti Brand Finance také ukázal, že Číňané a téměř polovina dotázaných Indů hodnotí počínání Ruska na Ukrajině pozitivně. A pak jsou tu specifická čísla z USA...

Každý pátý Američan si myslí, že za válku mohou USA. Ale průzkum ukázal další věci
Foto: Israel National News
Popisek: Vlajky USA a Ruské federace

Politolog Joseph Nye z Harvardovy univerzity na počátku 90. let minulého století prohlásil, že vůbec nejlepší je, když konkrétní země táhne ostatní vlastním pozitivním příkladem. Pak nemusí vynakládat prostředky na žádnou propagandu. Jako když lidé ze sovětských satelitů před rokem 1989 viděli i přes veškerou sovětskou propagandu, že je Západ mnohem svobodnější než východní blok a ekonomicky nechává celý sovětský blok daleko za sebou.

Takovýto příklad nazval Ney „měkkou mocí – soft power“ a zahrnul do ní styl života, který chtějí ostatní následovat, hudbu, kterou chtějí ostatní poslouchat, i jídlo, které si ostatní přejí ochutnat.

Zdá se, že ruský vpád na Ukrajinu zničil i poslední zbytky soft power, kterou Rusko mělo. Většina světa dnes na Rusko hledí jako na agresora, který je vinen jak rozpoutáním války, tak pácháním válečných zvěrstev na území Ukrajiny, a pokud dnes Rusko chce rozšířit svůj vliv, nezbývá mu než si obyvatele podrobovat hrubou silou – hard power, s pomocí pásů tanků, dělostřeleckých granátů a leteckých pum.

Ukazuje to průzkum poradenské společnosti Brand Finance, podle kterého reputace Ruska klesla celosvětově o 19 % ve srovnání s minulým rokem. Známost Ukrajiny ve srovnání s loňským rokem vzrostla o 44 procent, což dnes zemi bránící se ruské invazi pomáhá ve shánění vojenské i humanitární pomoci.

Ale kupříkladu v Indii si více lidí myslí, že válku na Ukrajině rozpoutalo NATO.

„Rusko obviňuje z konfliktu na Ukrajině většina respondentů v Japonsku (81 %), Spojeném království (74 %), Německu (67 %), Francii (64 %), Brazílii (63 %) a Spojených státech (60 %). Více respondentů v Jižní Africe (48 %) a Turecku (42 %) obviňuje Rusko než kteroukoli jinou stranu. V Indii, ačkoli mnozí (32 %) obviňují Rusko, více (46 %) viní buď USA, nebo NATO. V Číně nejvíce respondentů (52 %) viní USA, jen malá menšina (11 %) obviňuje Rusko,“  upozornila poradenská společnost.

Ve většině zemí světa si jen malý zlomek populace myslí, že vinu na rozpoutání války nesou Spojené státy. Zpravidla si to myslí jen jedno až dvě procenta dotázaných. V zemích, kde se Rusko těší důvěře, to bývá deset procent. A pak tu jsou Spojené státy. Poradenská společnost upozornila, že až 22 % obyvatel USA soudí, že vinu na rozpoutání války nesou Spojené státy.

Jak již bylo naznačeno, specifický postoj zaujímají především Číňané a Indové. 61 % čínských respondentů hodnotí chování a reakci Ruska během konfliktu pozitivně, jen 13 procent ji hodnotí negativně. Pozitivně hodnotí počínání Ruska také 48 procent Indů.

Většina zemí světa chování Ruska tvrdě odsuzuje. V Japonsku hodnotí chování Ruska negativně 75 procent dotázaných. V USA postup Ruska ostře negativně hodnotí 41 procent dotázaných. V Turecku je to 56 procent, v Brazílii 65 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

21:57 „Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

Policie žádá o vydání poslance a předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Důvodem je podezřen…