"Vážený soudruhu, s hlubokou lítostí jsem přijal smutnou zprávu, že Kim Čong-il, velký vůdce Vaší země, zesnul. Vážili jsme si jeho obětavé práce pro blaho korejského lidu, pro zajištění bezpečnosti KLDR a pro mírové sjednocení Korejského poloostrova," stálo v kondolenčním dopise, který zaslal Vojtěch Filip nástupci a synovi Kim Čong-unovi.
„V tom, že někdo pošle kondolenci k smrti nejvyšší osoby v jednom státu OSN, nevidím nic špatného, naopak se divím,“ uvedl pak v ČT předseda KSČM. Za jeho kondolenci byl kritizován, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dokonce pochyboval, zdali se nejedná o trestný čin projevení sympatií k potlačování lidských práv a svobod.
To ale Filip odmítá. Především tím, že odmítl v pořadu říct, zdali považuje KLDR za demokratický stát. „Je na každém státu, jaký si zvolí režim,“ hájil se. Na otázku redaktora, zda se toto dá uplatnit i na nacistické Německo z druhé světové války, odpověděl, že tyto dva státy nejdou srovnávat. Položil i řečnickou otázku, zdali si redaktor myslí, že na takovém arabském poloostrově jsou snad svobodné volby.
„Podle mého názoru to není trestný čin,“ okomentoval Filipův krok Jan Winter z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Nešlo prý o veřejný výrok, a navíc byl Filipův úmysl spíš kondolenční než projevování sympatií k totalitnímu režimu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan