Minulé volby do Evropského parlamentu poznamenala nejnižší volební účast v historii celostátních voleb v České republice. K urnám přišlo pouze 18,2 procenta voličů. "Čtyři mandáty pro sociální demokracii je realistický výsledek v okamžiku, kdy byla extrémně nízká volební účast," řekl novinářům tehdejší předseda ČSSD a premiér Sobotka. Sociální demokraté dosud měli sedm europoslanců.
Na úkor sociální demokracie ve volbách posílilo ANO, které získalo, stejně jako ČSSD a TOP 09 se STAN, čtyři mandáty. Předseda ANO Andrej Babiš, jehož hnutí bylo ve vládní koalici s ČSSD a KDU-ČSL, po volbách řekl, že ANO mělo větší volební potenciál. Odmítl, že by výsledek voleb mohl mít vliv na postavení hnutí uvnitř vládní koalice či na domácí politickou situaci.
Krom čtyřmandátových ANO, TOP 09 a ČSSD uspěly ještě KSČM, KDU-ČSL (po třech mandátech), ODS (dva mandáty) a vůbec poprvé i Strana svobodných občanů - jediný mandát získal předseda strany Petr Mach.
Poměrně těsně se do Evropského parlamentu nedostali Piráti a Strana zelených. Obě politická uskupení poté podala stížnost kvůli pětiprocentní hranici nutné pro vstup mezi evropské poslance. Piráti získali 4,78 procenta hlasů, zelení 3,77 procenta. Svorně tvrdili, že klauzule omezuje poměrné zastoupení politických proudů a nemá praktický význam - po eurovolbách nikdo nesestavuje vládu, a tak neexistuje zájem na stabilním a přehlednějším parlamentním prostředí s menším počtem frakcí. Předsedové zelených i Pirátů Ondřej Liška a Ivan Bartoš krátce po volebnímu neúspěchu rezignovali.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab