Kdo tu zastupuje pravici? Server rekapituluje spor mezi Svobodnými a Petrem Hájkem

23.02.2014 7:07 | Zprávy

Do voleb do Evropského parlamentu zbývají tři měsíce. Euroskeptici od nich očekávají výrazné posílení. Strana svobodných občanů, která z nich patří mezi volebně nejúspěšnější, ale čelí ostré kritice nacionalistického a konzervativního křídla, seskupeného kolem webu Protiproud Petra Hájka.

Kdo tu zastupuje pravici? Server rekapituluje spor mezi Svobodnými a Petrem Hájkem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Mach

Kritici Evropské unie se v České republice sdružují do dvou směrů – jeden z nich hlásají Svobodní (kritizují zejména nadměrnou byrokracii a myslí si, že bez EU by země prosperovala lépe) a druhý je konzervativní a viní EU zejména z ničení tradičních hodnot, například rodiny a víry.

„Do jisté míry to tak vnímám. Z okolí Akce D.O.S.T. nebo pana Hájka, případně těch nově vznikajících uskupení jako Ne Bruselu, je cítit velká míra netolerance, nenávist k různým skupinám. To je nám absolutně cizí," souhlasí s takovým dělením předseda Svobodných Mach, kterého cituje server iDnes.cz.

Mezi těmito dvěma proudy se ale rozhořel spor. „Svobodní se - podle mě mystifikačně - vydávají za pravicovou stranu," říká například na svém webu Protiproud.cz publicista a někdejší vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek.

„Široko daleko od nás vlastně není žádná pravicová strana. Ty, co se hlásily k pravici, v podstatě zanikly," konstatuje naopak Mach s tím, že všechny větší strany včetně ODS jsou spíše levicové.

Příkladem je nedávná výměna názorů mezi Hájkem a novým místopředsedou Svobodných Tomášem Pajonkem. Hájek na Protiproudu publikoval text autora s pseudonymem Pajonk a ten to nenechal bez odezvy. „Národ pro Svobodné sprosté slovo není. Bohužel slovu národ a národní zájmy zničili jakýkoli pozitivní nádech právě někteří konzervativci, kteří žádní skuteční konzervativci nebyli, jen autokraté oblečení v kabátku 'ochránců jazyka, národa a vlasti'," reagoval.

Aktivisté se zatím oblibě příliš netěší

Hájek reagoval článkem, v němž Pajonkovi vyčetl obavu používat slovo „národ", absenci idejí a strukturovaného myšlení. Dodal, že ho děsí, že pro Pajonka je rodina „více než stát", a bod po bodu oponoval všem jeho tvrzením.

Aktivisté ale podle serveru iDnes.cz doposud nechávají voliče v Česku spíše chladnými, například blok Hlavu vzhůru se dočkal fiaska. „Největší úder tomu dala jedna malá strana, která je nám jinak názorově velmi blízká, ale která se v žádném případě připojit nechtěla. Byla to strana Svobodných občanů Petra Macha. To, že se nebyl ochoten přidat, byla zásadní trhlina v pokusu takovéto širší seskupení udělat," ukázal na viníka bývalý prezident Václav Klaus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…