Skutečným vládcem v české politice je už od loňských voleb koalice ANO, SPD a KSČM, připomíná Pečinka s tím, že právě ona udává tón v debatách a určuje směr politického vývoje. Za aktivní podpory prezidenta. To, že jsou momentálně ve vládě zástupci ČSSD, a ne Okamura, je podle něj Babišův pokus o zahraničněpolitické vyvažování. „Taktické hlasování, v němž ČSSD zrovna odešla ze Sněmovny, na tom nic nezmění,“ zdůraznil a dodal, že opozice by si neměla nic nalhávat.
„Stačil už způsob, jakým většina opozičních poslanců i politických pozorovatelů naskočila na nesmyslnou diskusi o ‚plánu B‘,“ píše Pečinka a poukázuje na slova, která prezident i premiér neustále opakovali: Když nevíte, co bude po pádu Babišova kabinetu, nemůžete shodit vládu. „Politická hra je však úplně jiná. O ‚plánu B‘ mohu v politice i v podnikání teoreticky uvažovat a dělat předběžné dohody, ale nejdříve musím provést ‚plán A‘,“ míní komentátor.
Jen málokdy se podle jeho názoru před tahem A říká, jaký bude tah B, jelikož vyzrazovat další strategii předem bývá obvykle nesmysl. Opozici prý tak chyběl spíše někdo, kdo by jasně řekl: Běžte s plánem B kamsi, tady stojí absolutně nedůvěryhodná osoba v čele státu a nejdříve budeme hlasovat o jejím dalším setrvání.
Jinde hlavní vládní koalice cítila ohrožení svých pozic a snažila se krizi kolem svého lídra nějak řešit, u ANO to však neplatí. „To je ve skutečnosti politickou divizí jedné firmy a nehledí dál než na budoucnost spojenou se svým předsedou,“ doplnil Pečinka.
„Výsledkem poslední politické krize je, že se bude stupňovat také rétorika té ‚druhé‘ části společnosti, která se v krizi postavila na Babišovu stranu, ta se snaží vnutit národu představu, že jde o puč,“ uvedl komentátor a připomněl, že hlasovat o nedůvěře nebo demonstrovat na náměstích je přirozené právo opozice stejně jako kriticky naladěné veřejnosti.
„Pokud tato krize nevyřešila nic, je logické, že společenský přetlak bude eskalovat,“ je přesvědčen Pečinka a dodává, že to nejspíše bude už v době lednového výročí upálení Jana Palacha, případně kolem voleb do europarlamentu a podzimního třicátého výročí sametové revoluce. „Ne. Andrej Babiš tuhle politickou krizi nevyhrál, jen ji odsunul do blízké budoucnosti,“ uzavírá komentátor.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab