Kdy tu pec spustíte? Firma nechce říct. Jde přitom o celý kraj

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

10.11.2023 19:20 | Reportáž

„Stejně jako mnoho jiných průmyslových podniků v celé České republice, jsme i my velmi znepokojeni vládním navýšením cen energií, které v příštím roce dostanou náklady na naši regulovanou elektřinu až o 30 procent výše. To také ještě více vyšponuje tlak na podniky, které už nyní trpí vysokými cenami elektřiny, horentní inflací a vysokými vstupními náklady v kombinaci s nízkou poptávkou zákazníků,“ stěžuje si na podmínky poskytované vládou k podnikání vedení společnosti Liberty, největších hutí na Ostravsku, které před pár týdny zastavilo provoz vysoké pece.

Kdy tu pec spustíte? Firma nechce říct. Jde přitom o celý kraj
Foto: Jan Štěpán
Popisek: V největší ostravské huti byla odstavena vysoká pec. Vedení Moravskoslezského kraje se obává masivního propouštění ze společnosti Liberty Ostrava, což by v regionu způsobilo velké sociální problémy

Na horentní ceny energií, které jsou často vyšší než u našich evropských sousedů, a to i přes fakt, že je Česko významným vývozcem elektrické energie, začínají doplácet tuzemské podniky nízkou konkurenceschopností, a tím i velkými ekonomickými problémy. Například ředitel Sekce hospodářské politiky svazu podnikatelů Bohuslav Čížek uvedl v některých médiích, že velcí spotřebitelé energií v Česku mají čtvrtou nejdražší elektřinu v Evropě, a pokud vláda v příštím roce skutečně ještě navýší cenu regulovaných složek v celkové hodnotě elektrické energie, bude to právě pro zmíněnou konkurenceschopnost průmyslové ekonomiky v Česku velkou ranou. Tyto obavy nejsou určitě liché, jak se nyní ukazuje na případu největší ostravské huti, společnosti Liberty s šesti tisíci zaměstnanci, která v minulých týdnech zastavila provoz na své poslední vysoké peci, kvůli vysokým výrobním nákladům, a to zvláště u energií, kdy pak jen těžko může soutěžit se svými oborovými konkurenty z jiných částí světa. To potvrdilo ParlamentnímListům.cz i vedení společnosti Liberty Ostrava.

„Stejně jako mnoho jiných průmyslových podniků v celé České republice, jsme velmi znepokojeni vládním navýšením cen energií, které v příštím roce dostane náklady na naši regulovanou elektřinu o 30 procent výše. To také ještě více vyšponuje tlak na podniky, které už nyní trpí vysokými cenami elektřiny, horentní inflací a vysokými vstupními náklady v kombinaci s nízkou poptávkou zákazníků. Ta je způsobena konkurencí z ostatních zemí EU, jejichž vlády dotují firmám náklady na energie a dále historicky vysokým dovozům levné oceli ze zemí mimo EU, které mají dotované energie a neplatí uhlíkové daně. Nadále vyzýváme vládu, aby zavedla účinnější opatření na podporu velkých průmyslových odvětví, jako je to naše a ochránila tak stovky tisíc pracovních míst,“ informovala o stanovisku vedení firmy Kateřina Zajíčková, tisková mluvčí nadnárodní společnosti Liberty Ostrava.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Profesor politologie Fiala, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVincent Pribula , 10.11.2023 23:09:47
Politolog Fiala a jeho suita jede jak smyslů zbavená demoliční četa. Taivanec přece nebude počítač groše a politolog ideově čistě zničí těžkej průmysl a to vše za totálního nezájmu zdebilizovaných mas každodení propagandou pravdy a lásky. Padne nějaká železárna a nic se nestane. Media a prestituti napíší, že to je dobře, stejně to je špinavý provoz a lidi v ní potřebují převýchovu. Nakonec se tam nějak moc rusů motalo a šířilo dezinformace. Vrchní cenzor a udavač vlastních lidí to politicky pokryje a zase nic a nic! Hlavně je nutné platit poplatky Čt, klanět se a držet lainu.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Šedivé, závistivé nuly.“ Zeman vystoupil proti mocným

4:44 „Šedivé, závistivé nuly.“ Zeman vystoupil proti mocným

Bývalý prezident Miloš Zeman vystoupil na slavnostním zahájení prvního ročníku Školy sociální demokr…