Kdy vlastně může občan bránit demokracii před vládou? Štefec položil otázku, na kterou by rád znal odpověď

04.04.2025 14:25 | Monitoring

Příručku s radami, jak se připravit na krizové situace a jak se v nich zachovat, chystá Ministerstvo vnitra po vzoru finského konceptu 72 hodin. Brožura pro české občany by měla být hotová do konce léta. Podobně prý postupují také vlády ve Francii a v Polsku. Problematická je však otázka, jestli má občan právo na odpor v případě porušení základních práv a svobod a zda se může postavit na odpor nedemokratickým trendům ve společnosti. Ministerstvo vnitra zatím pouze definovalo, co je to předsudečná nenávist.

Kdy vlastně může občan bránit demokracii před vládou? Štefec položil otázku, na kterou by rád znal odpověď
Foto: Facebook
Popisek: Jaroslav Štefec

Lidé by se o sebe měli v případě potřeby tři dny postarat sami, než dorazí organizovaná pomoc. Měli by se proto předzásobit vodou, léky, hygienickými pomůckami, potravinami či bateriemi. „Náš výzkum po loňských povodních ukázal, že 76 % lidí si přeje, aby stát lépe připravoval občany na mimořádné události, a 70 % by uvítalo více konkrétních informací o přípravě na katastrofy. Podobnou tradici mají dlouhodobě zavedenu v severských zemích a nyní ji adaptujeme i pro Českou republiku,“ domnívá se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Hasiči mají náskok

Manuál Pro případ ohrožení – příručka pro obyvatele zpracovalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR už v roce 2020. Řeší se v něm, kde se ukrýt, jak se evakuovat, chránit se před účinky nebezpečných látek a při konkrétních událostech, jako je požár nebo povodeň.

Předsudečná nenávist

Otázkou však zůstává, jestli má občan právo na odpor v případě porušení základních práv a svobod a zda se může postavit na odpor nedemokratickým trendům ve společnosti. Ministerstvo vnitra zatím alespoň definovalo, co je to „předsudečná nenávist“. „Projevy předsudečné nenávisti označují jednání, které je motivováno nesnášenlivostí a společenskými předsudky a negativními generalizacemi chovanými vůči určité skupině obyvatel. Zpravidla se jedná o skupiny vymezené paušálně rasou, národností, etnicitou, náboženstvím, sexuální orientací, politickým nebo jiným smýšlením, sociálním původem atd.,“ uvádí ministerstvo v dokumentu zveřejněném na svých webových stránkách.

Může se občan bránit proti vládě?

Nad problematikou se zamyslel Jaroslav Štefec, odborník na zbraně a ochranu proti nim, na svém facebookovém profilu.

„Znovu jsem se vrátil k Listině základních práv a svobod, která je (alespoň deklarativně) součástí ústavního pořádku České republiky, abych si osvěžil znění článku 23. V něm se praví: ‚Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.‘ Snažil jsem se dohledat k tomuto článku nějaký zákon, nařízení vlády, nebo alespoň směrnici, popisující projevy toho, že demokratický řád lidských práv a základních svobod je skutečně odstraňován. A také zda ten ‚každý‘, kdo je odstraňuje, může být chápán i jako organizovaná skupina (například vláda). Nikde nic. Stejně tak se nedá dohledat, jak má občan poznat, že ‚činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny‘,“ napsal Štefec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…