Podle stomatologa naštěstí o naše školy začíná být zájem i v zahraničí. „Například olomoucká fakulta je otevřená ke spolupráci se zahraničními postgraduanty. Přináší to univerzitě velkou prestiž, když vychovává i postgraduanty ze zahraničí,“ uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz stomatolog Mounajjed.
Někdy však bývá kvalita postgraduálu v České republice na mnoha pracovištích problém a student během prvního roku je prý spíše brigádníkem či pomocnou silou, než že by se zdokonaloval ve svém oboru. „Rozdíly mezi fakultami tu jsou, ale naše vysoké školy udělaly velký kus práce a posunuly vzdělávání vpřed,“ míní zubař, podle kterého je tato situace bohužel dána minulým režimem, který nás uzavřel před světem.
„Díky moderním technologiím a peněžním zdrojům v zahraničí se nám daří dohánět svět o něco pomaleji. Myslím si však, že univerzity by mohly být společenštější a družnější, a navazovat tak rychleji kontakty se zahraničím a využít jejich potenciál,“ dodal s tím, že Achillovou patou postgraduálního vzdělávání je, že zde chybí celistvý systém a klade se větší důraz na formální záležitosti a podstata věci celého studia je až druhořadá.
Specialisté ve stomatologii, mimo ortodoncii a čelistní chirurgii, prý ale v Česku chybějí. „Česko má své špičkové lékaře, ale je to o jedincích, ne o systému. Takže třeba profesor Pirk je skvělá kapacita a IKEM špičkové pracoviště, ale pak je tu propastný rozdíl na dalších pracovištích,“ řekl stomatolog.
Mounajjed vystudoval základní, střední i vysokou školu v Damašku, popsal proto, jak to zde před válkou s lékaři vypadalo. „Je tam hrozně moc vzdělaných lidí. Jen z našeho ročníku z medicíny odešlo čtyřicet lidí do Spojených států. Sýrie je po Indii druhý stát, který USA nejvíce zásobuje lékaři,“ upřesnil s tím, že problém je v tom, že politický systém byl už před válkou tak špatný, že docházelo k velmi dramatické migraci mozků. „Studenti věděli, že když emigrují, tak se jako lékaři výborně uplatní,“ dodal.
Že Česko promarnilo šanci získat řadu doktorů a další inteligence, když tak striktně odmítalo vpustit jakékoliv uprchlíky, je podle stomatologa zjevné. „Strašně jsme to promarnili. Mohli jsme tu mít neskutečný příliv inteligence, zcela hotových lidí. Ale důležité také je, aby takový člověk nebyl nábožensky zaměřený, jde o velice intimní záležitost, kterou není nutné demonstrovat na veřejnosti,“ míní.
Celý rozhovor ZDE.
„Česko je najednou tak nesnášenlivé vůči sebelepším migrantům, protože si na tom jedna přihlouplá strana vybudovala celý program, aby uspěla ve volbách. Chybí nám systémová reorganizace zdravotnictví, ale naši českou hrdost ohrozí dvanáct imigrantů,“ uzavřel Mounajjed s tím, že tohle je náš obrovský problém – strach z něčeho, na který lidé slyší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab