Kdyby jen máslo. Zjistilo se, co a jak zdražilo oproti říjnu 2023

12.11.2024 9:41 | Analýza

Přestože se v poslední době hovoří o postupném zlevňování potravin, mnohé naopak začaly zdražovat a výjimkou nejsou ani cenovky vyšší než během nedávné inflační vlny. A nejedná se přitom pouze o zdražení másla, které oproti předchozímu říjnu zdražilo o 40,6 % a stálo průměrně podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 235 Kč/kg, kdežto vloni ještě 164 Kč/kg. Zdražilo též plnotučné mléko, o 5 korun dráž oproti loňskému říjnu vyjde balení smetany, téměř o 6 korun víc stojí 100 gramů čokolády a růst cen se nevyhnul ani ovoci či zelenině.

Kdyby jen máslo. Zjistilo se, co a jak zdražilo oproti říjnu 2023
Foto: Václav Fiala
Popisek: Ceny másla

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

89%
hlasovalo: 16390 lidí
Oproti září se v říjnu podle Českého statistického úřadu zdražovalo více. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 % a meziročně pak o 2,8 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v měsíci předtím.

Zvýšení tempa zdražování měly dle ČSÚ ovlivnit zejména náklady na bydlení, kde byly vyšší především ceny tuhých paliv o 1,7 %, nájemného z bytu o 0,4 % a výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu také o 0,4 %. Ceny elektřiny byly v říjnu meziročně vyšší o 10,5 % (v září růst o 8,8 %). Radovat se mohli naopak ti, kteří ve větší míře využívají plyn. Růst nákladů totiž alespoň trochu tlumil pokles cen zemního plynu o 2,3 % (v září byl pokles o 4,2 %). O 8,3 % však v říjnu opět meziročně vzrostly i ceny tepla a teplé vody.

A zdražování se nevyhnulo ani potravinám, přičemž některé z nich jsou dražší nejenom jak v září, ale dokonce i oproti loňskému říjnu. V říjnu vzrostly zejména ceny ovoce o 5,9 %, vajec o 15,5 %, pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 % a másla o 3,5 % a statistika průměrných spotřebitelských cen potravin naznačuje, že si Češi opět připlácejí více peněz i za mnohé suroviny, bez kterých se dá v kuchyni obejít jen těžko.

Zdražilo nejen máslo

Asi největší šok mnoha Čechům způsobily v uplynulých týdnech cenovky u másla. Jelikož jeho cenovky vzrostly nejvíce až na konci měsíce, ČSÚ za minulý měsíc u této těžce nahraditelné suroviny ještě uvádí průměrnou cenu přibližně 59 korun za 250gramové balení. A přestože již není výjimkou v regálech vidět máslo i za 75 či 80 Kč, dosti vysoká je ve srovnání s předchozími měsíci i cenovka kolem 60 Kč.

Kdo si pořídil 4 kusy másla (tedy jedno kilo) v lednu, zaplatil za ně dohromady kolem 175 korun, kdežto v říjnu již přes 235 Kč.

Anketa

Směřuje náš stát správným směrem?

1%
98%
hlasovalo: 21335 lidí
Obstojí však argument, že se jedná o sezónní jev opakující se každým rokem před Vánoci? Skutečnost je taková, že v říjnu loňského roku stálo kilo másla přibližně 164 korun a namísto současných průměrných 59 Kč dle ČSÚ šlo 250gramové balení pořídit za 41 Kč. Tedy o 18 korun levněji. A to do Vánoc zbýval stejný počet dní jako letos.

Mnoho potravin oproti loňsku skutečně zlevnilo a například olej lze pořídit levněji přibližně o 2 koruny, cukr krystal o 7 korun a také 10kusové plato vajec se prodává o téměř 4 koruny levněji, nepříjemnou zprávou však zároveň je, že ceny rostou jinde.

Z dalších potravin zdražila například rýže, jejíž kilo stojí o necelé 4 koruny více, než kolik stálo začátkem roku a lehce zdražují též některé druhy masa (například vepřová pečeně zdražila oproti loňskému říjnu ze 123 Kč/kg na 149 Kč/kg). Zásadnější pro mnohé domácnosti však jsou ceny u základních potravin, které lze jen těžko při vaření a pečení nahrazovat.

Dražší jsou mléčné výroky, pivo či ovoce a zelenina

Mezi takové suroviny patří kupříkladu plnotučné mléko, jež vloni v říjnu stálo 20,75 Kč za litr a v lednu 19,38 Kč, přičemž aktuálně je za 21,05 Kč. Z mléčných výrobků zdražila oproti loňsku též například niva (o více než 4 Kč/kg) či eidam (o cca 5 Kč/kg), avšak více asi při vaření zasáhne do rodinných rozpočtů cena smetany, jejíž litr stál vloni kolem 121 korun a nyní stojí 138,61 Kč. 250mililitrové balení smetany tak aktuálně atakuje 35 korun, zatímco před rokem stálo kolem 30 korun.

Šok mohou lidé zažít v obchodech také při nákupu ovoce a zeleniny. Tak třeba kilo citronů, které vloni v říjnu stálo průměrně 53,37 Kč, dnes vyjde na 65 Kč a dražší jsou též jablka (cca o 2 Kč/kg), hrozny (cca o 21 Kč/kg), rajčata (cca o 2,50 Kč), salátové okurky (o více než 16 Kč/kg) či brokolice (o více než 3 koruny za kus).

Dražší je též mléčná čokoláda, jež vloni v říjnu stála průměrných 25,82 Kč za 100 gramů. Letos v říjnu její stejné množství vyšlo na 31,47 Kč, i samotné kakao, jehož cena vzrostla z 29,61 Kč na 36,80 Kč za 100 gramů či lahvové pivo – i to podražilo z průměrných 12,54 Kč na 13,03 Kč za půllitr.

Kdo by po tomto přemýšlel, že už je snad lepší chodit do restaurace, pak je na místě zmínit, že si připlatili i lidé stravující se mimo domov. Ceny stravovacích služeb meziročně totiž vzrostly o 6,9 %.

Ceny zboží úhrnem pak meziročně vzrostly o 1,3 % a ceny služeb o 5,3 % a i přesto, že rostly náklady na bydlení a u potravin několikrát zmiňované máslo zdražilo oproti předchozímu říjnu o 40,6 %, nedopadlo meziroční srovnání nijak extrémně špatně hlavně díky zlevňování pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 11,4 %.

„Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten byl však stejně jako v září tlumen cenami pohonných hmot, které již tři měsíce po sobě klesly. Nafta se v říjnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala zhruba za 34,20 Kč/l a benzín Natural 95 přibližně za 35,60 Kč/l. V případě nafty to byla nejnižší hodnota od loňského července a v případě benzinu Natural 95 dokonce od října roku 2021,“ uvedla k situaci vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 74 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fialisti se tetelí blahem., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 12.11.2024 10:12:17
Budou peníze na válku.Na chudý šatník Pávkovy ženy.Zvýšené platy udřených pětidemoličních politiků.Miliardy do čených děr zbrojařů a zaplatí to obyčejná svoloč.Fiala myslel až vymyslel drahotu za podpory svých prodejných přisluhovačů.Pokud chceme žít slušně,musime se zbavit fialové žáby na prameni!

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…