Kdyby se opozici v Maďarsku podařio ovládnout ve volbách hlavní město... Takto to vidí maďarský politolog

24.05.2019 10:03 | Zprávy

Maďarský politolog Csaba Tóth z liberálního Republikánského institutu v pátečním rozhovoru pro Lidové noviny okomentoval předvolební kampaň maďarského premiéra Viktora Orbána. Brusel i navzdory odporu členských zemí EU otevírá vrátka migrantům a to je podle Tóthových slov jedno z jeho hlavních hesel. „Fidesz straší migrací řízenou z Bruselu,“ říká politolog s tím, že strach před migrací a protievropská rétorika v kampani jsou velmi frekventované a znějí v ní i dezinformace.

Kdyby se opozici v Maďarsku podařio ovládnout ve volbách hlavní město... Takto to vidí maďarský politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

V rovině souboje dvou podob Evropy, Macronovy a Orbánovy, popisuje současné eurovolby řada komentářů. Do boje o poslanecká křesla se v Maďarsku přihlásilo 11 politických formací a 290 kandidátů. V Maďarsku má Orbán a jeho strana Fidesz silnou podporu. V koalici s lidovci (KDNP) může získat přes 62 procent hlasů.

Politolog Tóth popsal, jaká jsou hlavní hesla, s nimiž jde Fidezs do voleb. Soustředí se prý hlavně na migraci. Hlavní sdělení je: Podívejte, Brusel chce, aby se do Maďarska dostávalo více migrantů, ale my se tomu postavíme. Pak je tu prý další nepřítel, George Soros, kterého vláda podle Tótha prezentuje jako šedou eminenci v zákulisí.

Fidesz tvrdí, že tyto elementy chtějí prosadit tajný plán na změnu demografického složení Evropy. Jeden z významných politiků Fideszu nařkl opozici, že chce předat řešení problému migrace Bruselu. „A ten prý nemá zájem na tom, aby se u nás rodily děti, které chce EU dovézt z Afriky. Je to ukázková hloupost,“ dodal politolog s tím, že přesně v takových intencích předvolební debata probíhá.

V eurovolbách má Fidesz podle průzkumů šanci získat 12 z celkových 21 křesel. Pro jeho silnou podporu uvádí Tóth tři důvody. „Za prvé je Fidesz schopen vyslat jasná poselství, podívejte se, co říká o migraci. Za druhé, opozice je slabá a rozdělená. Nepřináší silné myšlenky ani nemá nijak moc přitažlivý program, a ani neumí pořádně oslovit populaci,“ myslí si politolog. A jako třetí věc pak zmiňuje koncentraci médií v rukou vládní strany, kdy jsou lidé doslova zaplaveni provládní propagandou.

„Nejsou tu demokratické procesy ani diskuse, a to se podepisuje i na jinak dobrých úmyslech,“ říká politolog, podle kterého jsou evropské volby určitě důležité, ale ještě důležitější jsou místní volby. V Budapešti prý bude mít opozice zajímavého kandidáta, a kdyby se jí podařilo ovládnout hlavní město, byl by to zajímavý start k dalším změnám. „Něco podobného se stalo v Praze, Varšavě či Bratislavě. Myslím, že pokud má hlavní město liberální vládu, je to jen dobře,“ dodal Tóth na závěr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

14:55 Jakeš byl aspoň trochu realista. Fiala? Holec se nedržel zpátky

Komentátor Petr Holec tvrdí, že premiér Petr Fiala už jenom šíří strach a lži a připomíná mu to posl…