Obavy z výpadku elektrické energie v České republice jsou podle slov odborníka na energetiku Jiřího Fremra zcela namístě. V Praze dle jeho slov existuje zhruba 600 dieselagregátů, které jsou k dispozici k řešení lokálního zásobování v některých organizacích, to ale nestačí pro obnovu provozu ani základních městských a státních služeb.
„Neoptimistický je i fakt, že máme k dispozici zhruba deset čerpacích stanic, které jsou schopny tankovat pohonné hmoty v případě výpadku elektrické energie z distribuční soustavy,“ varuje Fremr.
Původní zdroj ZDE
K blackoutu, tedy kompletnímu výpadku elektřiny, dochází v případě, kdy je soustava provozována na hranici svých možností. A nevyhýbá se ani vyspělým zemím jako jsou USA a Německo. Poslední výpadek v Berlíně ukázal, že na podobné situace není vůbec připraven ani náš západní soused. Tamní ministerstvo sdělilo, že pokud by blackout postihl celou zemi, neexistuje celostátní nouzový plán pro řešení takové události.
Právě z Německa nám však podle některých tvrzení hrozí největší nebezpečí v podobě výpadku energie. Důvodem je nárůst jeho závislosti na obnovitelných zdrojích energie. Odborníci však ujišťují, že v Česku jsme chráněni speciálními transformátory, jež mají případnému masivnímu přetoku elektřiny například z Německa zamezit. Minimální náběh soustavy po totálním výpadku elektřiny by v Česku trval zhruba 20 hodin, mohlo by se ale klidně jednat prý i o dvojnásobek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab