Kdybychom vážně chtěli Czexit, patříme do Bohnic. Po britském hlasování s námi o budoucnosti Evropy hovořil Karel Schwarzenberg

27.06.2016 7:23 | Zprávy

O tom, co říká na Brexit, i o tom, jak hodnotí současnou Evropskou unii, promluvil pro ParlamentníListy.cz čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Evropská unie potřebuje reformy jako prase drbání,“ říká šlechtic, kterého zřejmě výsledky Brexitu až tolik nepřekvapily. „Já jsem se toho popravdě řečeno obával,“ přiznal Schwarzenberg.

Kdybychom vážně chtěli Czexit, patříme do Bohnic. Po britském hlasování s námi o budoucnosti Evropy hovořil Karel Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Migrace a byrokracie

Karel Schwarzenberg řekl, co bylo podle něj hlavním důvodem Brexitu. „Myslím si, že to byl postupný proces. Jak jsem zaznamenal od různých britských přátel, šlo hlavně o přemíru byrokracie, předpisů, ty různé, které přicházely z Bruselu, to bylo podle mne hlavní pohnutkou,“ vysvětlil Schwarzenberg s tím, že tak docela nesouhlasí s názorem prezidenta Zemana, že jedním z hlavních důvodů Brexitu byla obava z migrace.

„Že ta migrace v tom hrála roli, ano. Ale Británie je země, kam po staletí lidé z cizokrajných zemí přicházejí. Podívejte se, jakou tam mají menšinu například Pákistánců nebo Indů. Čili to není to rozhodující, rozhodující byla naštvanost.

Propadlá libra a izolovaná Británie

Podle čestného předsedy TOP 09 nebude pro Velkou Británii Brexit právě výhodný. „Jak jsme všichni viděli, libra se propadla. Obávám se, že dost firem odejde z Londýna. Bude izolovaná, a to není nikdy dobrá pozice,“ míní Schwarzenberg a dodává, že dobré to nebude ani pro Evropskou unii.

„Podívejte se, když pátá největší kolonie vystoupí z Evropské unie, tak je to oslabení, jsou to již pochyby. Evropská unie tím také ztratí určité ‚vyvažující“ myšlení. Anglické myšlení je poněkud odlišné od kontinentálního. To byla právě ta výhoda členství Anglie, že například ty centralistické tendence Francie trošku tlumila,“ vysvětluje Schwarzenberg a souhlasí s názory některých politiků, že Británie tímto krokem zřejmě ztratí určitý vliv ve světě a je ohrožena i soudržnost Británie.

„Tady se může stát spousta iracionálních věcí, neboť politika, jak známo, není vždy racionální,“ říká a souhlasí prý i s tím, že Brexit v určitém smyslu posílil moc Ruska. „Zajisté. Když je Evropská unie rozdělená, když se evropské státy mezi sebou praly, tak to Rusku vždycky vyhovovalo,“ říká Schwarzenberg a zmiňuje i Spojené státy americké.

„Spojené státy měly zájem na tom, aby Británie zůstala v Evropské unii. Jak známo, to byl hlavní účel Obamovy cesty do Velké Británie. Nevyšlo to,“ říká Schwarzenberg.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kecy, ozvalo se, když bránili Fialu kvůli cenám másla

12:07 Kecy, ozvalo se, když bránili Fialu kvůli cenám másla

„Ceny neurčuje premiér. Ceny určuje trh.“ Tak brání institut Pravý břeh premiéra před nařčeními, že …