Když bílí budou útočit na muslimy, zradikalizují se i ti umírnění muslimové. A bude zle, varuje arabista

20.06.2017 10:10 | Zprávy

V Evropě začíná přituhovat. Po vlně teroristických útoků ve Francii včetně Paříže, které spáchali radikální muslimové, došlo v Londýně k útoku, kdy Brit bílé pleti ve svých šestačtyřiceti letech vjel autem do davu muslimů vycházejících z mešity. Odborníci varují, že podobných útoků bude přibývat a v Evropě to bude vřít. Hrozí, totiž že se zradikalizují i dosud mírní muslimové.

Když bílí budou útočit na muslimy, zradikalizují se i ti umírnění muslimové. A bude zle, varuje arabista
Foto: Vít Hassan
Popisek: V berlínské mešitě

„Soudě podle způsobu provedení to je zcela jednoznačně reakce na to, co se dělo v poslední době. Najetí dodávkou do skupiny chodců, to je přesně okopírováno od útoků, které se odehrály nedávno. Takže se obávám, že to je první zárodek nenávisti, která zde vzniká a je nadále povzbuzována,“ řekl pro Info.cz bezpečnostní analytik Jan Schneider.

Dosud se neustále mluvilo o Islámském státu. Po útoku v Londýně lze mluvit už i o křesťanském terorismu, k němuž přikročil člověk, který si přeje vyvolat střet civilizací – střet mezi muslimy a křesťany. Schneider ovšem nabízí ještě jiný pohled. Onen Brit mohl být také stoupencem Islámského státu. „Já bych tohoto člověka, i když by si to určitě sám nepřál, označil za příslušníka Islámského státu, protože udělal přesně to, co si přeje Islámský stát – zvyšovat nenávist mezi muslimy a dalšími obyvateli,“ dodal.

Celý článek naleznete zde

Schneider se obává, že podobných útoků na muslimy bude v Evropě přibývat. A není sám. Názor s ním sdílí arabista Petr Kubálek. Podobných útoků bude podle jeho názoru přibývat a hrozí, že se zradikalizuje i dosud umírněná většina muslimů žijících v Evropě. Starý kontinent se pak může změnit v sud s prachem. „Bezpečnostní složky si pravděpodobně už dříve uvědomovaly citlivost této problematiky a viděly, že může dojít k útokům na podobná zařízení,“ říká Kubálek,

Když byl v květnu 2013 zavražděn voják Lee Rigby, došlo k několika vandalským útokům na mešity, ale ne na skupiny muslimů, jak se to stalo teď. Také Spoejné státy mají zkušenost s útoky na „muslimy“ po 11. září 2001. Jejich oběťmi ale často vůbec nebyli muslimové. Útočníci si jen mysleli, že jde o muslimy.

„Byli to například koptové – křesťané z Egypta. A celá série útoků z nenávisti zasáhla i sikhskou komunitu, tedy příslušníky náboženství z Indie, kde zbožní muži nosí plnovousy a vypadají jako muslimové například z Tálibánu,“ dodává arabista.

Stejného názoru je i zakladatel strany Realisté Petr Robejšek. Je prý teď na muslimech, aby si všímali toho, co se děje v jejich vlastních komunitách, bránili radikalizaci svých souvěrců a když už jí vidí, tak to musí nahlásit úřadům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…