Ministerstvo průmyslu a obchodu v současné době doporučuje lidem výrazně šetřit. Co mají dělat firmy a živnostníci, kteří zkrátka šetřit ani nemohou?
„Česká republika nemá a nebude mít problém s elektřinou. Pokud se bavíme o firmách, bavíme se o těch firmách, které jsou závislé na plynu a které nemohou tu výrobu přerušit bez toho, aniž by tu výrobu nenávratně poškodili. Tam my se samozřejmě budeme snažit, a i proto jsme přijali novelu energetického zákona, a i proto jsme na té mimořádné radě ministrů pro energetiku přijali jednu z výjimek, která chrání určité části průmyslu tak, aby nedošlo k jejich nenávratnému poškození. Zejména ty strategické části průmyslu. A právě proto je velmi důležitá i solidarita domácností s tou ekonomikou, protože každá domácnost je někde nějakým zaměstnancem, nebo nějakým zákazníkem,“ zmínil Síkela.
„A čím více plynu v rámci domácností, které jsou chráněné a které se nemusí vůbec ničeho bát, ale čím více plynu v rámci domácností ušetříme, tak tím více plynu nám zůstane pro zachování běžného chodu ekonomiky, což znamená hospodářský růst, znamená to prosperitu a znamená to zaměstnanost. A proto je tak velmi důležité, aby ty domácnosti byly s tou ekonomikou solidární a aby začaly šetřit už teď, protože opravdu se může stát, že v Evropě bude toho plynu nedostatek,“ poznamenal Síkela.
„Tím druhým mechanismem je to rozhodnutí Evropské rady, které vlastně znamená, že pokud by například Česká republika neměla dostatek plynu pro vytápění domácností nebo pro nemocnice, tak třeba Německo zastaví chod části svého průmyslu a o ten plyn, který samo potřebuje, se s námi rozdělí,“ dodal Síkela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.