Když slyším strachy o svobodu médií v Polsku, trefil by mě šlak. Máme větší pluralitu než Německo, říká legenda polské novinařiny Janke

15.02.2016 17:11 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Občanská válka novinářů a politiků v Polsku sice zuří, ale o změnu jeho demokratického a proevropského kursu se netřeba obávat. Současná vláda ale nebude příznivcem větší centralizace Evropské unie. Tak hovoří polský novinář Igor Janke, který pracoval v řadě tamních médií. Vysvětlil také, jak se soupeření hlavních politických stran Práva a Spravedlnosti s Občanskou platformou promítá do veřejného života v Polsku.

Když slyším strachy o svobodu médií v Polsku, trefil by mě šlak. Máme větší pluralitu než Německo, říká legenda polské novinařiny Janke
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

"Různé kritizované kroky současné vlády byly vykonány rychle, protože se vědělo, že vzbudí rozruch, který ale po určité době zanikne. Vláda udělala radikální řezy, aby zbytek funkčního období dovládla v klidu," říká pro ParlamentníListy.cz o řadě kontroverzních kroků současné polské vlády spisovatel a novinář Igor Janke. Jde třeba o "zemětřesení" v Polské televizi a rozhlasu či v Ústavním tribunálu. O žádný státní převrat nebo ohrožení demokracie ale prý nejde, neboť předchozí vláda podobné změny dělala také, jen se kolem toho po Evropě nedělal takový humbuk.

Veřejnoprávní televize

Janke hovořil s českými novináři při setkání, které uspořádal nezávislý čtvrtletník o střední Evropě Demokratický střed. "Co se týče ohrožení svobody médií, o něm se často diskutovalo v souvislosti s veřejnoprávní Polskou televizí. Ta se vždy přiklonila k aktuálně vládnoucí straně a za posledních osm let byla důkladně vyčištěna od nepohodlných novinářů s konzervativními názory. No a současná vláda udělala to samé. Prosadila, že bude jmenovat vedení veřejnoprávních médií, vyměnila ho a dosadila do televize svého politika. Na vysílání se to už projevilo. Někteří trvdí, že je tam nyní prezentováno více různých názorů, jiní, že televize slouží vládní straně," popisuje s tím, že podobně to nicméně dělaly za posledních pětadvacet let i předchozí vlády.

Od zahraničních kolegů nicméně často slyší obavy o svobodu médií a slova. "Nic ohroženo není. Čistě statisticky v Polsku existuje v médiích obrovská ideová pluralita. V porovnání s Německem je v našich médiích názorová mnohost větší. Když jsem slyšel prezidenta Asociace evropských novinářů, jakou má péči o svobodu našich médií, málem mě trefil šlak. Nedávno se objevil seznam osmdesáti novinářů, kteří byli vyhozeni z veřejnoprávních médií během předchozí vlády a tehdy v Bruselu nikdo ani nepípl," doplňuje.

Problémem polských médií je podle něj kvalita a ne pluralita či svoboda projevu. Přál by si, aby Polská televize dosahovala kvality BBC, ale to je prý hudba budoucnosti. Ohledně plurality uvádí jeden úsměvný příklad: "V Polsku se nyní konají téměř každou sobotu demonstrace Výboru na obranu demokracie. Nedávno byla jedna věnována sovobodě médií. Na pódiu se objevila řada novinářů, kteří proti současné situaci razantně vystupují. Říkali, že je jim upíráno právo na vyjádření názoru. To celé ale živě vysílala veřejnoprávní televize." Ostatně tito novináři mají možnost působit v jiných médiích.

Boj mezi novináři

Polské elity jsou rozdělené a převážně názorově kopírují dvě nejvlivnější strany. Tedy Právo a Spravedlnost a Občanskou platformu. První získala v loňských volbách 37,58 procent a do Sejmu se dostalo 235 poslanců, druhá získala 24,09 a 138 poslaneckých míst. Novináři jsou pak v tomto rozdělení vyostřenou skupinou. Janke se podle svých slov vždy pohyboval v prostoru mezi těmito tábory.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …