„I Česku proto utíkají velké příjmy. Stačilo by přitom udělat pár rychlých opatření proti těmto firmám,“ konstatuje dále Michl.
Důvody k tomu, aby si člověk nebo společnost založili sídlo, bankovní účet nebo pobočku v daňovém ráji, jsou podle něj jednoduché. Zaprvé – nechce se jim platit daně, a proto jdou tam, kde jsou nízké nebo žádné. Zadruhé – je potřeba skrýt vlastníky, a tak třeba českou firmu ovládáte přes panamskou entitu, která je veřejně nedohledatelná. Zatřetí – jdou tam proto, aby vyprali špinavé peníze,“ říká Michl. A dodává, že první důvod může být legální, druhý už smrdí a třetí hrozí kriminálem.
„Daňový ráj vám nabídne vysoký stupeň ochrany soukromí, nebo nízké daně. Možná je i kombinace obou zmíněných možností. Jen vy si zvolíte, co přesně chcete. Zda koupit jachtu, nebo něco zamaskovat či ‚vyprat‘,“ konstatuje Michl s tím, že firmu na klíč lze založit za dva tisíce dolarů. Každoroční paušál bývá okolo tisíce dolarů.
„Pokud si myslíte, že boj s tímto nešvarem je předem ztracený, mýlíte se. Proti fixlování doma i v zahraničí se musí bojovat kombinací zdánlivě nesouvisících opatření, které spojuje jedna filozofie, aby se tady v Česku platily daně. Už nyní je u nás schválená elektronická evidence tržeb a platí kontrolní hlášení DPH. K tomu navíc lze v budoucnu pohnout i s těmi daňovými ráji. Nyní, pokud lidé nebo firmy zamíří do ‚ráje‘ za nižšími daněmi, je to smůla pro stát. Ano, bude to tak chodit vždycky. A ne, nepomůže snížit daně,“ říká Michl s konstatováním, že stát je dlouhá léta za hlupáka, že s takovými lidmi nebo firmami obchoduje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef