Kiska se právě jmenoval tyranem. Tak příště zase za slušnost, jo, děti? Právník rozebral, co se dnes stalo na Slovensku

20.03.2018 19:47 | Zprávy

Po vraždě novináře Jána Kuciaka to stále nevypadá, že by ve slovenské vládě, ale ani na ulicích slovenských měst nastal klid. Bývalý premiér Robert Fico podal demisi a místo sebe navrhl člena strany Smer Petera Pellegriniho. Ten navrhl obměnu vlády a se svým návrhem dorazil za slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Hlava státu však odmítla tento kabinet jmenovat. Brněnský právník Tomáš Tyl má za to, že tím Kiska totálně pošlapal slovenskou ústavu.

Kiska se právě jmenoval tyranem. Tak příště zase za slušnost, jo, děti? Právník rozebral, co se dnes stalo na Slovensku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Slovenska Andrej Kiska

Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky se Slovensko ocitlo ve varu. Lidé požadovali a dodnes požadují řádné vyšetření celého případu a kromě toho také konec dnes již bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Někdejší slovenský premiér Robert Fico tento požadavek odmítal a tvrdil, že se politickou scénu na Slovensku možná snaží ovlivnit americký miliardář původem z Maďarska George Soros.

Tisíce Slováků tím ovšem rozpálil takřka do běla. Lidé znovu vyrazili do ulic a Kaliňák nakonec rezignoval. Občanům Slovenské republiky to už ale nestačilo. Požadovali Ficovu demisi a předčasné volby. Fico podal demisi, ale zdůraznil, že koaliční vláda v čele s jeho stranou Smer bude fungovat dál. Na pozici předsedy vlády ho měl nahradit Peter Pellegrini.

Řada Slováků však stále dává najevo, že řešení „od  Fica k Pellegrinimu“ se jim nelíbí. Na adresu obou pánů se po sociálních sítích šíří vtipy a kritika. Prezident Kiska konstatoval, že by Pellegrini měl přijít s takovou vládou, která obnoví důvěru Slováků v jejich stát. S prvním návrhem vlády však poslal designovaného premiéra Pellegriniho pryč z prezidentského paláce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…