„Zasílám Vám pozvání pro předtáčení debaty kandidátů do Evropského parlamentu. Pořad Politické spektrum, které moderuje pan Bohumil Klepetko, se bude vysílat na zpravodajské ČT24 dne 12. května v 14:05 na ČT24. Prosím, aby jste se dostavila na recepci budovy zpravodajství České televize v úterý 7.5. 2019 ve 14:30. Natáčení debaty bude probíhat od 15:00-16:00,“ zní v e-mailu, kde jsou následně vyjmenovány strany a hnutí, jež se mají natáčení účastnit.
V e-mailu zaznívají také okruhy debaty. „Fungování EU a Evropského parlamentu, brexit, členství v EU, bezpečnost EU, dvojí kvalita potravin, dotace,“ píše se v e-mailu podepsaném koeditorkou vysílání ČT24.
A co to ve skutečnosti podle Samkové znamená? „Pro šest politických subjektů je vyhrazeno celkem 55 minut veřejnoprávního vysílání. To jest cca 9 minut pro každého. Každý subjekt má zodpovědět na čtyři otázky, to je něco velmi málo přes dvě minuty na otázku. Kromě toho si musí svůj chleba zasloužit i moderátor...“ poznamenala Samková s dovětkem, zda se za takových podmínek vůbec dá o něčem diskutovat.
„Jak chcete za dvě minuty vychrlit odpověď na komplexní otázku? Zcela určitě pak je nemožné, aby jednotlivé subjekty diskutovaly mezi sebou, aby se objasnily rozdíly mezi názory jednotlivých kandidujících subjektů. TEDY: ze strany České televize se jedná o naprosto formalistické pseudonaplňování jejích zákonných povinností. Kromě toho za pozastavení se slouží i samostatné ‚sestavování bloku diskutujících‘, které samozřejmě provedla Česká televize zcela svévolně. Místo toho, aby do každého bloku dala alespoň jednu parlamentní stranu, případně stranu, která již má v EP svého zástupce, což by debatu alespoň trochu oživilo, vytvoří mrtvolnou hodinku chrlení volebních hesel,“ podotkla ke složení Samková.
Podle ní je pak tento dramaturgický záměr sám o sobě důvodem pro rozprášení České televize v té formě, v jaké ji známe nyní. „Je to totiž ona sama, která svým přístupem podrývá Evropskou unii, zájem občanů o Evropskou unii a o volby do Evropského parlamentu a ve svém důsledku znemožňuje, nikoliv umožňuje celospolečenskou diskusi – a to nejen na dané téma,“ dodala Samková.
„Celospolečenská diskuse obecně je to, co veřejnosprávní média nezajímá, čeho se už dávno vzdala... I proto je potřeba obhajovat svobodu internetu, svobodu na Facebooku a svobodu ‚řetězových e-mailů‘. Až si zase jednou bude Česká televize brečet nad tím, že občané – řečeno poněkud pregnantněji – kašlou na volby do Evropského parlamentu a obecně se o politiku, zejména tu zprostředkovanou oficiálními médii, zajímají stále méně a méně, nezbude než připomenout ono slavné: ‚Neplačte, sami jste si to zavinili!‘ A když jsme u toho Cimrmana, myslím, že je ve vztahu k ČT připomenout ještě jednu nesmrtelnou cimrmanovskou pravdu: ‚Možná si říkáte, proč taky nepřemýšlím. To proto, že já to organizuju.‘,“ uzavřela Samková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef