Klaus: Dnešní revoluce v USA? Skoro jako v Rusku roku 1917. Ani Marx nechtěl přeměňovat muže v ženu

27.08.2020 14:11 | Zprávy

Institut Václava Klause vydal novou knihu, nazvanou Sebedestrukce Západu, v níž tento fenomén popisuje dohromady devět autorů, včetně bývalého prezidenta, jeho spolupracovníků Ladislava Jakla, Ivo Strejčka a Jiřího Weigla nebo třeba i všestranného umělce Milana Knížáka. Václav Klaus v ní osvětluje, jak má proběhnout nová revoluce, se kterou se marxistická revoluce nedá srovnat. A také jak škodí, že pro novodobé revolucionáře neexistuje souhrnný termín.

Klaus: Dnešní revoluce v USA? Skoro jako v Rusku roku 1917. Ani Marx nechtěl přeměňovat muže v ženu
Foto: Terezie Tománková, CNN Prima News
Popisek: Exprezident Václav Klaus v pořadu Partie televize CNN Prima News.

Úvodní část knihy, kterou mají PL k dispozici, patří právě Václavu Klausovi. Tvrdí v ní, že „americká kulturní revoluce nás může zničit neméně než před 100 lety revoluce ruská“. Podle bývalého prezidenta toto hrozí kvůli současné propojenosti světa a kvůli enormnímu civilizačnímu vlivu Ameriky. Konstatuje, že ještě nikdy nebylo rozdělení společnosti v USA takové jako dnes a vysvětluje, že to pochází z amerického konceptu výjimečnosti.

Dle Klause je dnešní chaos vyústěním kulturní revoluce šedesátých let, zahájené v USA a také ve Francii a Německu. „Dnešní neomarxistická revoluce dlouhá desetiletí postupovala institucemi přesně podle návodu Antonia Gramsciho, postupně, evolučně, až dosud bez násilí, pro mnohé neviditelně,“ popisuje Klaus a podotýká, že ti, kdo si „pochodu institucemi“ všimli, tak ho podcenili.

Co se týče spojení s marxismem, podle bývalého prezidenta má současný směr stejné utopické kvality jako sny socialistů 19. a 20. století. A také využívá stejný princip utlačování jako marxismus. Ovšem už ne pracujících. „Teď jsou do role utlačovaných obětí stavěny všechny druhy autentických i zcela neautentických menšin,“ říká Klaus.

V knize Klaus hovoří i o liberální demokracii, tedy že obě slova se zdají některým lidem být nedotknutelná. Ovšem, na rozdíl od IVK, podceňují jejich nové interpretace. „Na rozdíl od havlovského či spíše havlistického světa, který levicově a zcela normativně adoroval univerzální lidská práva, jako by sama tato práva svým vyhlášením či schválením mohla spasit svět, jsme se nesoustřeďovali výlučně na opozici k totalitarismu, protože ten už skončil, ale věnovali jsme se i opozici k dalším variantám ideologií nesvobodného světa,“ podotýká bývalý prezident a dodává, že byli občas vysmíváni, že se věnují jen ekonomii, i když to nebyla pravda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…