Klaus chce vést boj proti přijímání uprchlíků

15.12.2015 15:32 | Zprávy

Bývalý prezident Václav Klaus usiluje o vytvoření široké platformy k migrační krizi, která by sdružovala politické i další subjekty od ODS po komunisty. Řekl to dnes v rozhovoru ČTK s tím, že platformu by zastřešoval on. Měla by vládě pomoci, aby získala mandát od občanů odmítnout přijímání uprchlíků.

Klaus chce vést boj proti přijímání uprchlíků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Křest knihy Václava Klause a Jiřího Weigla Stěhování národů, s.r.o.

"Obrátil jsem se dopisem na předsedy různých politických stran, spolků, organizací, hnutí a vedli jsme s nimi dva měsíce dialog," nastínil Klaus, jak se v otázce migrace angažuje. "Hledali jsme možnost vytvoření jakési společné platformy, která by chtěla a která by si kladla za cíl tu výzvu povýšit na vyšší úroveň," konstatoval.

Hovořil prý s 20 až 25 subjekty, včetně parlamentních stran. Při debatách se podle něj projevovala shoda ve vnímání nebezpečnosti migrační vlny. Problém je prý naopak v tom, že některé politické strany jsou tak mocné, že se nechtějí přidat k platformě, která vzniká mimo ně.

Řada parlamentních stran se ale podle Klause přidat chce. Které to jsou, nechtěl upřesnit, uvedl ale, že by platforma měla být co nejširší, v tomto smyslu ekumenická. "To znamená, že k hledání takové platformy, abych řekl opravdu extrémní rozdíl, cítí nezbytnost se připojit i tak odlišné politické strany, jako je ODS, bašta pravice v Česku, a KSČM," uvedl.

"Cílem toho není nic bourat tady u nás, cílem je naopak podpořit vládu v tom, aby měla od občanů mandát říci: 'Ne, migranty sem stěhovat nechceme'," poznamenal. Vláda by podle něj měla sama pochopit, že je pro ni dobré opřít se o názory občanů. Usnadnilo by jí to například vyjednávání v Bruselu, kde by mohla při nátlaku ze strany unie říci, že v dané záležitosti nemá mandát od české veřejnosti.

"To by pro vládu mělo být obrovskou výhodou, a proto bych byl velmi rád, kdyby vláda oslovila v tomto smyslu veřejnost sama a tím by byla naše mise v tomto smyslu splněna," podotkl dále Klaus. Jednou z cest, jak to učinit, by mohlo být referendum, o kterém exprezident hovořil už v minulosti.

Klaus se staví zásadně proti zákonu o obecném referendu. "Že by mělo být jedno referendum za desetiletí, to jsem velmi pro," konstatuje ale. "A jestli by mělo být za desetiletí jedno referendum, tak je to přesně o této věci," míní.

Že by platformu zastřešoval, považuje bývalý prezident za samozřejmé. "O tom, že bych měl ambici z toho pro sebe vytvářet nějaký politický kapitál, to v žádném případě ne," ubezpečil zároveň.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…