Že Česká republika nevzkvétá, je podle exprezidenta možné měřit celou řadou kvantifikovatelných charakteristik. Dobře je to prý vidět zejména v oblasti ekonomické, kde jsou data evidentní, mimo jakoukoli diskusi. Ke stejným procesům ale údajně dochází i v oblastech, které jsou spíše pocitové.
Konec pluralismu klasických politických stran
Václav Klaus cítí také to, že se ze společnosti vytrácí základní hodnoty, jako je svoboda, spravedlnost, suverenita nebo odvaha. Stejně jako zavedení skutečného trhu považoval prý za zásadní hodnotu politický parlamentní pluralismus, který by byl založen na jasně definovaných politických stranách, což se podle exprezidenta do konce devadesátých let dařilo.
"Pak ale přišel velký pád. Úspěchy dnešních Věcí veřejných, TOP 09, ANO a Úsvitu naznačují, že myšlenka politického pluralismu, založeného na klasických politických stranách, prohrává," lituje Klaus.
Ani suverenity jsme si po pádu komunismu prý příliš neužili. "Z područí Moskvy jsme přešli do područí Evropské unii a Bruselu, což je strukturálně evidentně stejný jev. Ano, za komunismu to bylo hrubé područí a to nynější je na první pohled jemné; to je pravda, ale efekt područí je v mnohém velmi obdobný," říká pro Deník legie bývalá hlava státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr