„Nejsem odborník na epidemie, ale mé zkušenosti z ekonomie a statistiky mi říkají, že hrozba epidemie je menší, než důsledky reakce na tuto pandemii, která je organizovaná vládami,“ zahájil Václav Klaus rozhovor. Následky jsou podle něj navíc zbytečné, protože vlády pod tlakem strachu reagovaly přehnaně. Podle Klause za to trochu může i současný stav „online demokracie“.
V další odpovědi pak dodal, že epidemie ukázala, jako sílu má moderní stát a jak mohou být nové „inteligentní“ technologie nasazeny k donucování občanů a omezení jejich práv. „Ekonomové často hovoří o omezené schopnosti vrátit se k původnímu stavu, jestliže dojde k takto radikální změně,“ připomněl. Původně se to sice aplikovalo na ekonomické jevy, třeba na ceny výrobků, ale podle Klause to platí i o politických systémech. „Obávám se, že bude obtížně, pokud ne nemožné, se vrátit do časů před kononavirem,“ uzavřel.
S odstupem se dívá na predikce ekonoických škod, které začínají zaznívat. Podle Klause těžko počítat škody, když ještě ani nevíme, jak dlouho bude karanténa trvat. Do té doby jakékoliv ekonomické prognózy nemají význam.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jav