Klidně si před černochy klečte. Ale bez nás, vzkazuje kandidát SPD Latýn

07.04.2024 14:23 | Komentář

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nedávno prohlásil, že tzv. migrační pakt EU je krok správným směrem, že v praxi to znamená přerozdělování nelegálních migrantů do zemí, kde jich ještě není mnoho. Podle kandidáta SPD do europarlamentu Borise Latýna je ale takové uvažování postavené na hlavu. Země, kde je migrantů hodně, jsou obvykle takové, které skutečně těžily z koloniálního systému a teď je to doběhlo. To ale rozhodně není náš případ.

Klidně si před černochy klečte. Ale bez nás, vzkazuje kandidát SPD Latýn
Foto: Archiv Borise Latýna
Popisek: Boris Latýn, kandidát SPD do europarlamentu

Samozřejmě, problémy mají hlavně bývalé koloniální země, které dříve drancovaly, a někde dodnes drancují africké a arabské státy. Jedná se o jakousi povinnou solidaritu s těmito zeměmi. Měli bychom ale vůbec uvažovat nad nějakou pomocí těmto evropským zemím s nadměrnou „invazí“ migrantů?

Pojďme se podívat na historii afrického kontinentu. Poměrně rozsáhlé panství tam měla Francie, která oficiálně umožnila nezávislost afrických zemí po roce 1960. Do té doby patřilo do koloniálního panství země galského kohouta mnoho států, mezi nimi Alžírsko, Tunisko, Maroko, Senegal, Niger, Mali, Burkina Faso a další.

Jenže ani po získání nezávislosti se africké země z francouzského vlivu nevymanily. Koloniální mocnost vládla dál pomocí svých loutek v afrických vládách a tak plynuly „za hubičku“ do Francie v Evropě nedostatkové suroviny, jako zlato z Burkiny Faso nebo vzácný prvek uran z Nigeru.

Doprovázeno to samozřejmě bylo přítomností francouzských vojsk na území těchto zemí, oficiálně jako „ochrana před vpádem cizích vojsk“, ovšem spíše to bylo z důvodu ohlídání si svého dobrého byznysu, pokud se tak drancování dá říkat.

Francouzského prezidenta Macrona za to nedávno kritizovala italská premiérka Georgia Meloniová, která ho dokonce označila za cynického člověka, zvyklého poučovat druhé a přitom mít „máslo na hlavě“. Jenže aniž by to věděla, v Africe odstartovaly nevratné změny, pro Francii velmi nepříjemné. Její vojáci se dlouho snažili udržet vliv v Mali, nakonec jej museli vyklidit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hlavně mladí by se měli o kolonialismu a praxi našich západních přátel dozvědět všechno., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemattonik , 07.04.2024 16:12:48

|  8 |  0

Další články z rubriky

Hunter Biden a kšefty na Ukrajině. Nové důkazy

21:03 Hunter Biden a kšefty na Ukrajině. Nové důkazy

Hunter Biden, syn bývalého viceprezidenta a prezidenta Joea Bidena, se v roce 2016 pokusil zorganizo…