Klima. Zásadní střet: Shoříme, vyděsila Pirátka diváky. Centrální plánování EU. Jak komunismus, vypálil ODSák

01.11.2021 18:40 | Zprávy

Poslanec Jan Skopeček (ODS) považuje probíhající klimatický summit OSN v Glasgow za zbytečný, protože největší znečišťovatelé, např. Čína, se summitu stejně neúčastní. „Je to spíš přehlídka cílů, ale jen jedné části světa, která je schopna to tlačit,“ říká Skopeček, jemuž vadí příliš ambiciózní zelená politika. Podle europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti) je summit poslední šancí, jak zachránit planetu a zelené cíle jsou dle ní nastaveny správně.

Klima. Zásadní střet: Shoříme, vyděsila Pirátka diváky. Centrální plánování EU. Jak komunismus, vypálil ODSák
Foto: Archiv Jana Skopečka
Popisek: Jan Skopeček (ODS)

Gregorová v rozhovoru pro Český rozhlas odmítla vyjádření některých politiků, že kvůli absenci Číny nebo Ruska nemá klimatický summit valný smysl. „Tyto summity musí mít svůj význam. Ačkoliv konference vždy neuspěly, tak nemáme moc jiných způsobů, jak se domluvit. Omezení emisí k roku 2050 je opravdu klíčové, už teď máme skluz a obrovský problém,“ prohlásila Gregorová.

Nesouhlasí s ní poslanec Jan Skopeček, podle nějž podobné summity obecně smysl nemají. „Máme tu různé regiony a ekonomická centra, která aktivisty a politiky dohodnuté limity nerespektují. Je to spíš přehlídka cílů, ale jen jedné části světa, která je schopna to tlačit, ovšem ostatní nikoliv,“ oponuje Skopeček s tím, že přísné limity rozvojové země, které jsou největšími znečišťovateli, stejně nebudou plnit.

„My nejednáme o něčem dobrovolném, o nějakém předmětu, který můžeme vynechat. Pokud bude klimatická krize dál eskalovat, může se dostat mimo kontrolu a ukončit nás,“ burcuje Gregorová. „Je sice smutné, že momentálně někdo k jednacímu stolu přijít nechce, ale to neznamená, že ostatní by měli nechat svět shořet. Pokud bychom k tomu stolu nepřistupovali alespoň my, tak ty důsledky také brzy pocítíme. Jsem přesvědčena, že jednou se u toho stolu všichni potkáme,“ zadoufala pirátská europoslankyně.

Podle Skopečka jsou ale emisní limity zbytečně přísné a takové centrální plánování odmítá. „To je to, co se teď děje v environmentální politice – centrální plánování, které jsme tu měli za komunismu. Víc věřím inovacím, spontánnímu vývoji, technologickému rozvoji a ekonomickému růstu, který účinnějšími technologiemi šetří a nahrazuje fosilní zdroje,“ vysvětluje Skopeček.

„Vyčítám dnešní debatě to, že je tu snaha regulovat, direktivně něco nařídit, ale ta snaha se často vymyká fyzikálním zákonům. Ta opatření jsou prostě centrálním plánováním; přitom by se to mělo nechat na spontánním vývoji, jako tomu bylo vždycky. V minulosti, ještě před podobnými summity, tady spontánně vznikaly nové technologie, které byly šetrnější pro životní prostředí,“ pokračoval poslanec ODS.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

20:56 ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje před oslabováním nezávislosti médií veřejné služ…