Klimatickou krizi nezpochybňovat, spustil úředník od Hladíka. A pak to bylo hodně ostré

30.05.2024 18:37 | Reportáž

Od roku 2010 až do roku 2030 vynaložíme jeden bilion korun na dotacích do solárů. „Tohle je ekonomika? To jsou ty levné energie? Kdo zaplatí ty dotace? Jeden bilion korun na dotacích a vyrobíme ze solárních panelů dvě procenta elektřiny,“ kritizoval energetik Vladimír Štěpán ve Sněmovně na semináři o klimatu. Biolog Ladislav Bocák přičítá nynější klima hysterii tomu, že část vědců zamlčuje a manipuluje známá fakta a plní přání svých sponzorů. Architekt Milan Urban upozornil, že blížící se volby do Evropského parlamentu mohou ještě změnit obsáhlé regulace v oblasti výstavby a bydlení.

Klimatickou krizi nezpochybňovat, spustil úředník od Hladíka. A pak to bylo hodně ostré
Foto: Jiří Hroník
Popisek: Seminář v Poslanecké sněmovně o klimatické změně

Seminář s názvem „Emise CO2 – jaký je vliv člověka a hospodářských zvířat na klimatické změny“ hostila tento týden Poslanecká sněmovna. „Věda o klimatu by měla být méně politická, zatímco politika o těchto věcech by měla být více vědecká. Proto jsme se zde dnes sešli,“ vysvětlil na úvod poslání konference místopředseda Hospodářského výboru Radim Fiala, pod jehož záštitou se akce uskutečnila. Dále zdůraznil, že se Evropská unie rozhodla investovat biliony eur do boje proti CO2, aniž o tom proběhla férová veřejná a odborná diskuse. Upozornil rovněž na to, že studie, které jsou k tomuto tématu veřejně prezentované, nemusejí být skutečně nezávislé. S tím souvisí i fakt, že se nedostává sluchu těm, kteří naopak s klima alarmisty nesouhlasí.

S tvrzením, že globální oteplování je fakt, který nikdo nezmění, přišel vrchní ředitel sekce ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí Petr Holub. Podle něj nelze zpochybňovat klimatickou krizi, protože veřejná debata na toto téma byla uzavřena před čtyřiceti lety. Připustil ovšem, že diskuse o globálním oteplování způsobené člověkem se mohou dál vést, ale v jejich rámci může dojít pouze na zpřesnění této teze, nikoli však na její vyvrácení. Žádná data, která by jeho tvrzení potvrzovala, však neuvedl. Podle Petra Holuba chystá Česká republika přeměnu svého průmyslu na tzv. dekarbonizační výrobu. Právě to ovšem před ním označil ve svém příspěvku Radim Fiala jako chiméru a zdůraznil, že firmy naopak z Česka odcházejí do zahraničí.

Bilion korun na dotacích a máme dvě procenta elektřiny

Vystoupení Petra Holuba, který před nástupem na Ministerstvo životního prostředí působil pět let jako člen Hnutí Duha, nenechalo v klidu energetika Vladimíra Štěpána, který se hned poté přihlásil o slovo. Poukázal mimo jiné na to, jak prudkým vývojem prošly ceny emisních povolenek. Ještě v roce 2020 se za tunu CO2 průměrně platilo 25 eur, na začátku roku 2023 už ale překonala hodnotu 100 eur. „To, co mělo stát deset až dvacet eur na tunu se ‚díky‘ Evropské unii a tomu, že se povolila spekulace s nákupem, prodejem, že za účasti Evropské unie docházelo k machinacím, přičemž Česká republika neprotestovala, nám způsobilo, že jsme měli nejvyšší cenu elektřiny v Evropě a máme ji dosud. Cena se nám vyšplhala z 1 500 korun za megawatthodinu na deset tisíc,“ kritizoval Vladimír Štěpán systém emisních povolenek.

Jeho ostrým slovům neuniklo ani prosazování obnovitelných zdrojů energie. „Od roku 2010 až do roku 2030 vynaložíme jeden bilion korun na dotacích do solárů. Tohle je ekonomika? To jsou ty levné energie? Kdo zaplatí ty dotace? Jeden bilion korun na dotacích a vyrobíme ze solárních panelů dvě procenta elektřiny. Když se dohodneme, že uspoříme dvě procenta elektřiny, tak nepotřebujeme ani korunu dotací,“ popsal energetik, jak by se dalo zabránit tomu, aby se u nás tak obrovské sumy nevyhazovaly zbůhdarma oknem. „Když se ze solárních panelů vyrobí jen ta dvě procenta elektřiny, z čeho se pak vyrobí těch 97–98? Jádro je 30 procent a pak tu jsou hnědouhelné elektrárny, které jsou schopny vykrývat dodávky solárních elektráren,“ připomněl Vladimír Štěpán.

Cena plynu rostla, protože ho někdo použil jako zbraň

Hnědouhelné elektrárny mají v optimálním provozu účinnost 30 procent. „Ale když musejí vykrývat výpadky ze solárů, jejich účinnost klesá na 20, možná i 10 procent. Takže účinnost výroby solárů je 20 procent, a ne že bezemisních. To je třeba k tomu připočíst. Plaťte emisní povolenky za soláry, vy jste to způsobili, nemáte to domyšlené. A vodík tu bude za sto let, ten je úplně mimo. Když vyrobíme dvě procenta elektřiny ze solárů za ten bilion korun, tak vodík vyrobíme se stejnou účinností jako u solárů. Je to sice odpad, dalo by se říct, tedy to, co se nehodí, ale vyžádalo by si to další obrovské investice, další stamiliardy. Takže toto je energetická koncepce, která nás zničila,“ konstatoval energetik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Takhle hovořil ve středověku velký inkvizitor Torquemada, že Bibli nelze zpochybňovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 30.05.2024 19:40:02
a kdo se pokusí o herezi, ( jiný než oficiální výklad) bude navěky zatracen před Bohem a vydán moci světské k tortuře a potrestání hrdlem. Koukám, že se ouřada Holub nedostal v uvažování o nic dál, tedy co se klimatické víry týče, holoubek náš sivý. NELZE ZPOCHYBŇOVAT! To si snad dělá srandu! Pokud takovým zaťatým bláznům nezatneme tipec, tak dostanou Evropu do pekel. Holub měl být dávno vyhozen ze státní správy pro sektářské, stupidní, neobjektivní konání, které ohrožuje výkon státní správy, která je primárně určena ke službě občanům, ne k zavádění bordelu ve všem možném na základě "výzkumů" různých pomatenců, placených globalisty za to, aby zasévali paniku a pocit zmaru mezi občany. Celé je to šílená blbost, oceánský tepelný výměník je xmiliardkrát silnější než jakákoli lidská činnost a my na oteplování máme vliv asi jako ornitologie na chování ptáků, můžeme to otaxírovat, změřit, zvážit a to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Banda bláznů.

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…