Klimatický zákon. Sepsali a předložili Piráti. Toto všechno má upravit

16.11.2023 20:10 | Zprávy

Ve dnech, kdy studenti českých univerzit stávkují za klima, které se podle nich zhoršuje, a volají po schválení klimatického zákona, jenž by umožnil právní vymahatelnost klimatických závazků a kontinuitu české klimatické politiky, představili Piráti historicky první český klimatický zákon. Požadavkům hnutí Univerzity za klima tím chtějí vyhovět.

Klimatický zákon. Sepsali a předložili Piráti. Toto všechno má upravit
Foto: Sociální síť X
Popisek: Studenti vysokých škol ve středu zahájily třídenní stávku za boj proti klimatické změně

Zástupci hnutí Univerzity za klima na zahájení stávky, která potrvá od středy do pátka, přednesli své požadavky, mezi něž patří schválení klimatického zákona, který by umožnil právní vymahatelnost klimatických závazků a kontinuitu české klimatické politiky.

 

 

 

Piráti se rozhodli přáním zástupců hnutí univerzity vyhovět a nedlouho poté se pochlubili, že se stali historicky první stranou, která v Česku připravila návrh klimatického zákona. Díky němu by se slova o ochraně planety začala konečně měnit v činy. Zákon totiž stanoví pevné závazky státu v oblasti ochrany klimatu včetně uhlíkové neutrality po roce 2050. Upravuje také způsoby, jak snižování emisí kontrolovat nebo jak rozhodovat o klimatických investicích, informovali o tom dnes Piráti Klára Kocmanová a Mikuláš Peksa v souvislosti s univerzitní stávkou za klima.

„Česko je země mnoha strategií, které se ale málokdy naplňují tak, jak je to napsané na papíře. Přitom je naprosto zásadní, abychom dělali správné kroky včas. Zejména kvůli ochraně klimatu a také kvůli tomu, abychom předešli dopadům na lidi, jako jsou třeba dražší energie nebo úbytek vody. Klimatický zákon to má zajistit,“ uvedla poslankyně Kocmanová k tomu, proč je takový zákon potřeba. 

Dalším důvodem je podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy to, že Česko nemá jasný právní rámec pro klimatické investice. „V dohledné době má Česká republika k dispozici kolem jednoho bilionu korun z evropských zdrojů na dekarbonizaci, modernizaci průmyslu, dopravy nebo energetiky a spravedlivou transformaci. Bez kvalitní legislativy ale hrozí, že peníze zmizí v neužitečných projektech namísto toho, aby se využily správně,“ varoval Peksa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…