„Hodnotím to jako myšlenku odvážnou, vizionářskou. Nebude to zcela určitě jednoduchá věc. Ale v tuto chvíli, kdy se otevřela jiná pozice Evropské unie, kvůli brexitu, je možná poprvé realistická možnost otevřít o tomto debatu,“ zmínil Kmoníček. Přes Velkou Británii by se nikdy podle jeho názoru nepokročilo.
„Chce-li Evropská unie působit jako celek, který má jedno telefonní číslo, a možná takto bude muset do budoucna působit, jinak než bez společných velkých celokontinentálních celků nebudeme mít šanci,“ dodal Kmoníček.
Kmoníček následně hovořil o tom, že z jedné strany chceme Evropy více, z druhé strany méně. „Současná krize ukazuje, že jsou témata, která jsou řešitelná pouze celoevropsky. Například ochrana vnějších hranic. Ale pokud to s heslem ‚více Evropy‘ přeženete, například v otázce migrační a azylové politiky, jednotlivé národy se vzbouří,“ míní Kmoníček. Téma společné evropské armády by mělo být tématem, v němž bychom měli chtít více Evropy.
Motivací společné evropské armády však podle Kmoníčka rozhodně není nutnost ukázat Ruské federaci, že to Evropa zvládne. „Smysl evropské armády by měl být v tom, aby Evropa získala kohezní hodnotu, aby Evropa ukázala, že to myslí vážně, že jsme jeden kontinent,“ řekl Kmoníček s tím, že jakási společná evropská jednotka bude vždy větší než jakákoli největší jednotka jednotlivých států Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef