Knížecí rodina Lichtenštejnů žaluje ČR ve Štrasburku. Jde o rozsáhlé majetky na Moravě

23.08.2020 11:39 | Zprávy

Lichtenštejnským knížatům došla s Českem trpělivost. Rozhodli se udělat něco, co se jen tak nevidí. Podali na Česko mezistátní stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Knížecí rodina Lichtenštejnů žaluje ČR ve Štrasburku. Jde o rozsáhlé majetky na Moravě
Foto: Repro Wiki
Popisek: Lichtenštejnský kníže Hans Adam II.

Lichtenštejnské knížectví už od druhé poloviny 19. století staví svou zahraniční politiku na tom, že je přísně neutrální zemí. Vládnoucí Lichtenštejnové už v 19. století zrušili tamní armádu a rozhodli se, že budou poléhat na to, že svět bude jejich neutralitu respektovat.

Ale československé úřady po roce 1945 označili Lichtenštejny za občany německé národnosti a zabavily jejich majetek. Lichtenštejnové ale dodnes usilují o to, aby jim byl majetek vrácen a aby české úřady uznaly, že udělaly chybu. A pokud neuspěli u českých soudů, dotáhnou celou věc až k Evropskému soudu do Štrasburku.

A to se také stalo. Server Hlídací pes.org upozornil, že se nakonec situace vyvinula trochu jinak, než bývá zvykem.

„Namísto individuální stížnosti, jakých soud během své existence řešil zhruba milion, zamířila z Vaduzu do Štrasburku výrazně vzácnější mezistátní stížnost, kdy jeden stát žaluje druhý. Takových případů řešil štrasburský soud zatím jen něco přes dvacet.“ napsal server.

Na mezistátní stížnost došlo ale až poté, co Lichtenštejnové podali takřka tři desítky žalob k českým soudům, a neuspěli.

Podle serveru se přitom Lichtenštejnové s Českem dlouho soudit nechtěli a stáli třeba jen o symbolickou dohodu. Údajně neusilovali o vrácení veškerého majetku, do kterého v minulosti patřil i slavný lednicko-valtický areál na jihu Moravy.

Lichtenštejnové tvrdí, že Benešovy dekrety byly proti knížecí rodině použity neprávem, protože Lichtenštejnové zkrátka a dobře nebyli Němci.

„Stát to však vidí jinak a opírá se přitom o arch ze sčítání lidu z roku 1930. V něm tehdejší hajný lichtenštejnského panství Velké Losiny napsal do společné kolonky pro národnost i mateřský jazyk němčinu. To ale podle Lichtenštejnů dokazuje pouze to, že tehdejší členové rodu mluvili německy, ne to, že byli Němci. O tento ‚důkaz‘ opřely své rozhodnutí potvrzující konfiskaci majetku Lichtenštejnů také soudy v Československu po komunistickém převratu v roce 1948. Lichtenštejnské knížectví pobuřuje, že stejnou logiku uplatňuje český stát i teď, o sedm desítek let později a ‚dělá z jeho občanů znovu Němce‘. I proto se teď do věci vložila i vláda ve Vaduzu, která chce stížností do Štrasburku chránit práva svých občanů, tedy i členů knížecí rodiny,“ sdělil server.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…