„Zájem o stranickou historiografii ve mně vzbudila četba textů o problematice meziválečné Komunistické strany Československa, které vycházely na stránkách Příspěvků k dějinám KSČ a následně také v Revue dějin socialismu v průběhu šedesátých let minulého století. Postupně se přede mnou otvíral nesmírně zajímavý příběh historiků, kteří svou profesní kariéru po dvě desetiletí úzce spojili s osudy Komunistické strany Československa,“ píše v úvodu ke své obsáhlé knize její autor Vítězslav Sommer.
Angažované dějepisectví, které v těchto dnech vydává Nakladatelství Lidové noviny, přináší čtenářům vývoj partajní historiografie mezi lety 1950 a 1970, a to v kontextu proměn socialistické diktatury v tehdejším Československu.
Autor si dal za cíl zkoumat nejen institucionální vývoj, ale také zmapování jeho sociálního zázemí. Na téměř pěti stovkách stran čtenář projde úplné počátky stranické historiografie, zavzpomíná na psaní dějin v období vrcholného Stalinismu a nabídnuto mu bude taktéž hledání „československé cesty k socialismu“.
Velmi odbornou, čtivou a pečlivě dokumentovanou knihu napsal Vítězslav Sommer, působící v Ústavu pro studium totalitních režimů a také v Masarykově ústavu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan