Výraznou odezvu mezi největšími skupinami v Evropském parlamentu vyvolalo rozhodnutí polské justice. Podle nich se Polsko vydává na cestu z evropského bloku. „Polský ústavní soud ve čtvrtek po několika odkladech rozhodl, že některé články základních smluv o EU odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost práva EU nad tím polským, se kterou Varšava souhlasila při svém vstupu do Evropské unie v roce 2004,“ uvádí server Aktualne.cz.
Evropská komise využije všech prostředků, aby ochránila dodržování principů práva Evropské unie. „Jsme velmi pevní v otázce principů a využijeme všechny dostupné prostředky, abychom je ochránili,“ řekl novinářům Didier Reynders, eurokomisař pro spravedlnost. Blíže zatím nepřiblížil, kdy unijní exekutiva sáhne k možným právním krokům vůči Polsku.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová reagovala, že si nejprve musí případ prostudovat. Brusel má teoreticky možnost zahájit s Varšavou řízení kvůli porušování práva EU. To může vést po několika letech i k udělení pokuty. „Polsko však například finanční sankci vyměřenou za neuposlechnutí verdiktu unijní justice v české žalobě na rozšíření dolu Turów ignoruje,“ připomíná dosavadní postupy Polska server.
Je tak možné, že prohlášením, že smlouvy EU nejsou slučitelné s polským právem, se otevřela cesta k „polexitu,“ prohlásil člen nejpočetnější lidovecké frakce v europarlamentu Jeroen Lenaers s tím, že je možné, že polští představitelé tím, že dlouhodobě porušují základní evropské hodnoty, k tomu směřují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.